Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednání ÚKŠ a ekonomického poradního týmu: Čeští výrobci ochranných pomůcek by měli přednostně zásobovat stát

Návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dní, domluva na distribuci nebo návrh usnesení vlády, aby vybraní čeští výrobci přednostně zásobovali ochrannými prostředky Ministerstvo vnitra. Pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka dnes poprvé jednal kompletní Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) i jeho ekonomický poradní tým. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na základě závěrů ÚKŠ dnes předloží vládě požadavek, aby vybraní čeští výrobci ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu přednostně zásobovali Ministerstvo vnitra. Materiálem by poté hasiči zásobovali zaměstnance v tzv. první linii, a to na základě rozhodnutí pracovní skupiny ÚKŠ distribuce. Množství materiálu bude dle potřeby, v úvahu připadá cca 10 tis. kusů každého výrobku.

„Zásobování z Číny funguje a díky němu máme množství materiálu, které v Česku nezískáme. To však neznamená, že nepotřebujeme pomoc českých výrobců. Naopak. Když říkáme, že spolu to zvládneme, myslíme tím i české firmy,“ zdůraznil Jan Hamáček. Podle něj jsou domácí výrobci schopní dodávat špičkové, tzv. high-end produkty. Seznam firem vnitro zveřejní po schválení vládou, firmy by však měly zásobovat stát např. ochrannými maskami CM6 včetně filtrů, ocelovými bezešvými tlakovými láhvemi pro medicinální plyn nebo ventily s řízeným dávkováním kyslíku.

V rámci Skupiny distribuce také vznikl tým pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu zaměřený na domácí výrobce. Ti mohou své nabídky na dodání roušek nebo respirátorů posílat na covpoint@mpo.cz.

Prodloužení nouzového stavu

Na základě shody ohledně aktuální situace předseda ÚKŠ Hamáček doporučí vládě, aby požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. „Nikdo nechce nouzový stav prodlužovat donekonečna, ale díky němu jsme schopní situaci zvládat. V tuto chvíli je nutné, aby ho Sněmovna prodloužila,“ vysvětlil ministr vnitra. Příští týden ve středu také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula seznámí ÚKŠ s průběžným hodnocením projektu Chytrá karanténa.

Mimo to ÚKŠ rozhodl, že všechny kraje mají povinnost vytvořit speciální sety ochranných prostředků včetně obleků, které budou k dispozici sociálním službám včetně domovů pro seniory. Správné používání ochranných setů zajistí instruktážní video.

ÚKŠ se dnes zabýval i otázkou distribuce. V tuto chvíli má krizový štáb přehled o objednaném materiálu, o příletech jednotlivých dodávek i o harmonogramu distribuce. Jen dnes hasiči vyskladňují 800 tisíc respirátorů a 3 miliony roušek pro kraje, které hasiči distribuují na standardní na místa.

Během prvního jednání ÚKŠ předseda Jan Hamáček představil ostatním členům jeho strukturu a fungování. Platí včerejší rozhodnutí (zde), že jednání štábu řídí Stálá pracovní skupina, kompletní ÚKŠ se schází jednou týdně ve středu a jednotlivé pracovní skupiny vedou jejich předsedové, kteří také určují členy skupiny.

Kromě zástupců Ministerstva vnitra, policie a hasičů byla většina členů včetně zástupců opozičních politických stran z bezpečnostních důvodů připojena prostřednictvím videokonference. „Diskuse byla věcná a ukazuje se, že teď všichni dokážeme táhnout za jeden provaz,“ řekl Jan Hamáček.

Průběžně doplňované informace o ÚKŠ včetně statutu naleznete zde.

Ekonomický plán podpory

Dnes se také poprvé sešel ekonomický poradní tým, který je součástí ÚKŠ. Jeho cílem je hledat řešení dlouhodobých ekonomických dopadů a přijít s návrhy, které by mohly mít podobu současného „Marshalova plánu“. „Dnes jsme si řekli základní cíle. Děkuji ekonomům, že s prací v týmu souhlasí, od nás dostanou veškerou technickou podporu,“ dodal Hamáček s tím, že ekonomický tým se bude mj. inspirovat ekonomickými opatřeními v zahraničí a díky nim bude moci ÚKŠ navrhovat vládě také dlouhodobá ekonomická opatření.

Dvanáctičlenný tým vede Jan Švejnar z Columbia university, ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku. Dalšími členy jsou:

  • Danuše Nerudová – rektorka Mendelovy univerzity,
  • Tomáš Sedláček – ČSOB a Univerzita Karlova,
  • Ilona Švihlíková – docentka ekonomie,
  • Martin Fassmann – ekonom ČMKOS,
  • Jan Drahokoupil – ekonom, ETUI,
  • Daniel Munich – ekonom CERGE-EI,
  • Štěpán Jurajda – profesor CERGE-EI,
  • Michal Mejstřík – IES Univerzita Karlova,
  • Jan Mládek – ekonom a bývalý ministr průmyslu a obchodu,
  • Filip Matějka – ekonom CERGE-EI,
  • Petr Zahradník – ekonom Česká spořitelna.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem