Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Představení fungování Ústředního krizového štábu a jeho pracovních skupin

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) dnes představil fungování a hlavní cíle ÚKŠ a jeho pracovních skupin. 

Dnes, v úterý 31. března 2020, pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka poprvé jednala Stálá pracovní skupina ÚKŠ. Její členové jsou zástupci ministerstev vnitra a zdravotnictví včetně hlavní hygieničky, policie, Hasičského záchranného sboru, armády, předsedové pracovních skupin a zástupce Asociace krajů.

„Jednání kompletního krizového štábu bude jednou týdně v plném počtu cca 30 lidí, vedení štábu bude jednat každý pracovní den a pracovní skupiny se budou scházet dle potřeby. Veškeré dodávky a distribuce ochranných prostředků odteď koordinuje Ústřední krizový štáb,“ oznámil ministr vnitra s tím, že ÚKŠ bude distribuci upravovat dle aktuální potřeby. Pracovní skupina pod vedením Ministerstva vnitra představuje vedení ÚKŠ a jako hlavní řídící orgán bude koordinovat fungování jednotlivých pracovních skupin a prostřednictvím předsedy předávat informace vládě.

Kromě pracovních skupin, které budou řešit aktuální problémy, vznikne také tým ekonomů, který bude při UKŠ řešit dlouhodobé ekonomické dopady. „Jednou pandemii překonáme a pak budeme muset rekonstruovat zemi. Proto dáváme dohromady tým ekonomů, který se na situaci podívá z nadhledu a připraví konkrétní ,Marshallův plán‘ pomoci,“ dodal Jan Hamáček.

Rozdělení Ústředního krizového štábu:

  • Standardní (velký) ÚKŠ se bude scházet jednou týdně formou videokonferencí ve středu v 10.00 hod. a bude stanovovat základní směry postupu ve zvládání krize. UKŠ nebude řešit operativní problémy, k tomu budou určeny pracovní skupiny.
  • Stálá pracovní skupina bude fungovat jako hlavní řídící orgán ÚKŠ, který se setkává denně v 10.00 hod. od pondělí do pátku na Ministerstvu vnitra. Skupina se bude zaměřovat především na řízení fungování pracovních skupin a bude předávat informace vládě. Každý z členů Stálé pracovní skupiny bude mít na denní bázi aktuální informace ze svého úseku.
  • Odborné pracovní skupiny jednají dle potřeby a řeší operativní problémy, např. předkládání požadavků na materiální vybavení.
  • Skupina nákupy shromažďuje a vyhodnocuje požadavky, komunikuje s výrobci a poptává materiál. Jde o sloučené týmy ministerstev vnitra a zdravotnictví. V rámci skupiny pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu bude fungovat tým zaměřený na domácí výrobce.
  • Skupina distribuce pod vedením HZS shromažďuje ucelený přehled poptávek a dodávek ochranných pomůcek. Nastaví systém distribuce po celé ČR. Opět jde o sloučené skupiny ministerstev vnitra a zdravotnictví.
  • Skupina dopady se v koordinaci ministerstev práce a sociálních věcí a průmyslu a obchodu zabývá předcházením hospodářským a sociálním dopadům, řeší otázky školství, tělovýchovy, kultury a zmírňování dopadů.
  • Odborná zdravotní skupina se zabývá šířením koronaviru, chytrou karanténou a provádí modelace.
  • Mediální skupina koordinuje výstupy jednotlivých resortů.
  • Ekonomický poradní tým složený z ekonomů by měl navrhnout řešení, které podpoří ekonomiku.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem