Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra rozšíří zabezpečení Letiště Václava Havla o 145 kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů

Sto kamer umožňujících automatickou detekci obličejů pokryje tranzitní prostor Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni. Vláda dnes, 4. března 2019, navíc schválila návrh Ministerstva vnitra, který umožní umístit dalších 45 kamer také do veřejného prostoru letiště. 

Ministerstvo vnitra (MV) letos v testovacím provozu ověřilo funkčnost rozšíření pokrytí tranzitního, tedy neveřejného prostoru Letiště Václava Havla systémem automatické biometrické detekce obličejů. Jde o další z řady opatření, kterými MV zvyšuje bezpečnost na mezinárodních letištích.

Test ukázal, že k plnému pokrytí tranzitního prostoru stačí 100 místo původně plánovaných 145 kamer. Proto MV rozhodlo 45 těchto kamer umístit do veřejných prostor letiště na místa s vysokou koncentrací osob, především kolem informačních tabulí, kde se cestující i doprovod na delší dobu zastavují.

„Jsem rád, že se nám nakonec podaří rozšířit pokrytí systémem s automatickým rozpoznáváním obličejů kromě tranzitního i o veřejný prostor. To je dobrá zpráva pro všechny,“ uvedl k plánu MV ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že rozmístěním 145 kamer dojde k výraznému zlepšení zabezpečení obou prostor. „Původní návrh z roku 2017 s pokrytím veřejných prostor z finančních důvodů nepočítal, přitom právě v něm se volně pohybují davy lidí,“ dodal ministr vnitra. 

Kamery a vstupenky
MV současně připravuje i zvýšení bezpečnostního systému na ostatních mezinárodních letištích, o kterém Jan Hamáček informoval vládu před dvěma týdny. Zadávací řízení na projekty pro letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě-Mošnově vypíše MV do konce tohoto měsíce.

Součástí projektů, díky kterým získají tato letiště stejnou úroveň zabezpečení jako Letiště Václava Havla, je mj. vybudování moderního kamerového systému s automatickou detekcí obličejů, vstup do veřejných prostor na palubní vstupenku nebo systém detekce radioaktivního záření.

Více o těchto projektech v původní tiskové zprávě: https://www.mvcr.cz/clanek/ministerstvo-vnitra-pokracuje-ve-zvysovani-bezpecnosti-na-mezinarodnich-letistich.aspxKlára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem