Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra Česka a Saska: Proti drogám a kriminalitě v příhraničí budeme postupovat společně

Společný postup Česka a Saska proti kriminalitě v příhraničí dnes dostal konkrétní a oficiální podobu. Ministři vnitra Česka a Saska Milan Chovanec a Markus Ulbig dnes, ve čtvrtek 17. července 2014, podepsali prohlášení o vzájemné policejní spolupráci mezi oběma státy. Stvrdili tím zcela konkrétní společná opatření, na kterých se dohodli experti na drogovou i majetkovou kriminalitu obou států.  

 

Prohlášení podepsali ministři během jednání premiéra Bohuslava Sobotky s ministerským předsedou Svobodného státu Sasko Stanislawem Tillichem. Zástupci obou států se shodli na společném postupu v boji s trestnou činností v příhraničí, zejména s drogovou a majetkovou kriminalitou a krádežemi vozidel. „Kriminalita spojená s výrobou a prodejem drog nás trápí. Chceme postihnout celý zločinný řetězec, protože suroviny k výrobě drog se k nám dováží z Polska, v Česku se drogy vyrábí a z Německa k nám z velké části dojíždí jejich konzumenti. Cílem vlády je zasáhnout výrobu a distribuci drog na našem území. Jde o jednu z priorit bezpečnostní politiky, kterou má na starosti ministr vnitra,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
 
Milan Chovanec poděkoval saským kolegům za jejich zájem společně situaci v příhraničí řešit. „Dnešní prohlášení je začátkem dlouhé cesty. Ta cesta bude poměrně drahá, zdlouhavá a bolestná, ale musí přinést výsledky. Chceme, aby na jejím konci už Česko nebylo zemí, kde se v příhraničí masivně vyrábí drogy,“ vysvětlil Milan Chovanec. Za alarmující považuje ministr vnitra např. informaci, že se za posledních pět let v Sasku zhoršila drogová problematika o 300 %. „Český stát v minulosti zaspal. Na pokyn Bohuslava Sobotky jsme boj proti drogové kriminalitě zintenzivnili, zapojujeme do něj tajné služby a postupujeme nekompromisně proti všem formám drogové kriminality. Děláme přesně to, co měl v této otázce stát začít dělat už před sedmi lety. Dnes fungují společné česko-saské týmy a jejich spolupráci dále rozšiřujeme. Zásadní pro nás je také zajistit rychlou výměnu informací nebo odstraňovat mezi policisty obou států jazykovou bariéru,“ dodal Milan Chovanec a doplnil, že podobné prohlášení jako se Saskem připravuje resort vnitra také s Bavorskem.
 
Body společného prohlášení:
  • zesílení společných policejních hlídek a vyšetřovacích týmů,
  • zefektivnění pátrací skupiny „Labe“ složené z našich a saských policistů,
  • intenzivnější výměna informací,
  • sladění IT nástrojů a formátů dat tak, aby byly vzájemně kompatibilní,
  • využívání nástrojů skrytého vyšetřování či zrcadlového trestního řízení. 
 
Boj proti drogám přináší výsledky
Jde o další krok v postupu proti drogovému zločinu, který letos na jaře zahájil ministr vnitra Milan Chovanec a který už přinesl první výsledky v podobě desítek policejních razií proti drogovým mafiím. Policie při nich zadržela přes půl tuny marihuany a 16 kg metamfetaminu, odhalila 120 varen a obvinila zatím přes 400 podezřelých (více zde). Policie nově intenzivněji kontroluje místa, kde k drogové kriminalitě dochází, a posilují se také počty policistů. Proti drogám bude v regionech bojovat o 150 příslušníků Národní protidrogové centrály více. V problematických regionech se posílí také počty policistů v ulicích, např. v Moravskoslezském kraji o 200, v Ústeckém kraji o 160.
 
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem