Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra na 13. ročníku konference ISSS - on-line zpravodajství

Konference probíhá pod záštitou ministra vnitra Martina Peciny a předsedy vlády České republiky Jana Fischera. 

  1. Úterý 13. dubna
  2. Pondělí 12. dubna
  3. Video reportáže

Pondělí 12. dubna

ISSSISSS8.30 - Blokem přednášek na téma Systém základních registrů na startu za pár minut začne dvoudenní maratón 13. ročníku konference ISSS (Internet ve státní správě a samosprávě). Ten se jako loni koná v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Účastníkům nabídne více než 150 přednášek a prezentací na téma eGovernment ve všech svých podobách.

Výrazné zastoupení mezi přednášejícími budou mít opět odborníci z Ministerstva vnitra (MV). Ti se budou první den konference kromě základních registrů věnovat také problematice elektronického podpisu, komunikační infrastruktuře, Czech POINTu nebo aktuálním otázkám rozvoje eGovernmetnu jako celku.

Slavnostní zahájení se uskuteční v 10.40 hodin mj. za účasti ministra vnitra Martina Peciny, předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala nebo předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka.
 

Náměstek ministra vnitra Ing. Jaroslav Chýlek, MBANáměstek ministra vnitra
Ing. Jaroslav Chýlek, MBA
8.45
- Co to vlastně jsou základní registry? Touto otázkou začal první prezentaci konference náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek. Základní registry nazval základním kamenem eGovernmentu. "Registry budou mít aktuální a autorizovaná data, která vždy musí být správná. To je ten důvod, proč se stavějí," vysvětlil Chýlek.

Znovu také zopakoval, že cílem projektu je umožnit sdílení těchto dat mezi úřady. "Máme Czech POINTy a datové schránky. Oba tyto projekty chválím, ale stále se nám nedaří dosáhnout toho, abychom nenutili občana obíhat s doklady úřady," doplnil s tím, že právě tento zažitý nešvar by se měl díky registrům stát minulostí.

Náměstek ministra pak vyvrátil mýtus, že základní registry jsou pouze českým experimentem. Registry už totiž v různých podobách fungují v  Dánsku, Švédsku, Norsku, Finsku, Estonsku, zemích Beneluxu. Např. Registr obyvatel v Dánsku funguje od roku 1968.
 

Role Správy základních registrů

Představení_SZR.jpgPředstavení Správy
základních registrů
9.30
- Michal Novák, ředitel Správy základních registrů, představil svůj úřad, který jak sám uvedl, nikdo ještě neviděl, přestože o něm každý mluví. Správa základních registrů je správní úřad, který vznikl 1. ledna 2010. Je to samostatná organizační složka státu, který v tuto chvíli funguje v minimalistické, tedy v co nejefektivnější a nejhospodárnější podobě.

"Je to z toho důvodu, že přestože vize projektu jsou nádherné a pro mnoho občanů budou i plnohodnotné, ale budou vznikat až s postupem času," řekl Novák a upozornil: V současné době jsou už vybrání řešitelé všech základních registrů, ale existuje vysoká možnost, že se minimálně někteří z účastníků soutěže odvolají k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a vše se může protáhnout.

Správa základních registrů má pod sebou všechny projekty základních registrů. Mj. jde o realizaci vazeb mezi základními registry nebo o povinnost sledovat, vyhodnocovat a zaznamenávat všechny události, které se v základním registru odehrají.

Slavnostní přestřihnutí páskySlavnostní přestřihnutí
pásky
9.30
- Ministr vnitra Martin Pecina spolu se svým náměstkem pro informatiku Jaroslavem Chýlkem slavnostně přestřihl pásku a otevřel tím pro veřejnost stánek Ministerstva vnitra veřejnosti. Při této příležitosti se přivítal s obsluhou stánku.
 

Netvoříme Velkého bratra

9.45 - Hlavní architekt Informačního systému základních registrů Ondřej Felix paradoxně nezačal svou odbornou přednášku o základních registrech tím, co registry jsou, ale tím, co nejsou. "Základní registry nejsou centrální mozek lidstva. Nejsou ani jediným zdrojem informací ve veřejné správě. Kdyby tomu tak bylo stvořili bychom Velkého bratra, a to jsme nechtěli a neudělali," uvedl.

Konference ISSS 2010 zahájena i oficiálně

10.40 - Poté, co před devátou hodinou ranní začal první z více než dvou set přednášek a 13. ročník konference ISSS tak neoficiálně odstartoval, dočkal se letošní roční také zahájení oficiálního.

Ministr vnitra Ing. Martin Pecina, MBAMinistr vnitra
Ing. Martin Pecina, MBA

Moderátor slavnostního zahájení Václav Moravec pozdravil stovky účastníků zahájení slovy, že všechny v sále spojuje zájem o to, co je moderní a progresivní, tedy o eGoverment. Současně také připomněl a vyjádřil soustrast obětem sobotní letecké tragédie, při které zahynul polský prezident a velká část polské elity.

Martin Pecina popřál akreditovaným hostům příjemnou a obohacující konferenci a dotknul se také zásadního tématu letošního hradeckého fóra, tedy základních registrů. "Přestože proces výběrových řízení na jednotlivé registry ještě není definitivně uzavřen, už dnes je zřejmé, že při jejich implementaci ušetříme oproti původním plánům až 40 % finanční prostředků. Úspora by oproti předpokládané ceně mohla být až 400 milionů korun." 
 

Základní registry jako základní kámen eGovernmentu

13.00 - Informační systém základních registrů od "a" až do "zet". To bylo hlavní téma tiskové konference ministra vnitra Martina Peciny a náměstka ministra vnitra pro informatiku Jaroslava Chýlka, která se 12. dubna 2010 uskutečnila během Konference ISSS v Hradci Králové.

Martin Pecina shrnul dosavadní výsledky i samotný průběh výběrových řízení na jednotlivé registry a připomněl, že oba registry ve správě Ministerstva vnitra už znají své řešitele (tendry na Registr obyvatel i Registr práv a povinností vyhrála firma Accenture). Zmínil také, že Ministerstvo vnitra po podepsání smlouvy ušetří 50, respektive 60 % z původně plánovaných nákladů.

Tisková konferenceTisková konference

"Od 1. července 2010 začneme se zkušebním provozem, kdy se jednotlivé registry začnou plnit daty a začne se utvářet podoba ostrého provozu, který by měl podle plánu odstartovat 1. července 2012," uvedl Martin Pecina. Zároveň také připomněl, že se během posledním měsíců ministerstvu oproti minulosti daří čerpat evropské peníze ze strukturálních fondů. "Ze 17 miliard z Integrovaného operačního programu máme alokováno více než 10 miliard, z 5 miliard určených z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost pak máme v současné době už alokováno přes 4 miliardy."

Náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek pak základní registry nazval základním kamenem eGovernmentu, tedy projektem, který má udělat pořádek v datech, data získat, sdílet a udržovat je aktuální a pravá.

Hlavní přínos registrů, které propojí systém veřejné správy, bude podle něho následující: občan získá větší pohodlí při komunikaci s úřady a výhodou pro stát bude mj. výrazná finanční i časová úspora. "Občan už nebude muset úřady obíhat se stále stejným dokumentem. Poskytne ho úřadu jen jednou a ostatní úřady získají potřebné údaje právě díky registrům," vysvětlil Chýlek s tím, že už nebude stát hlídat občana, ale občan stát.
 

Aktuální otázky rozvoje eGovernmentu

15.00 - Náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek krátce uvedl sekci Aktuální otázky rozvoje eGovernmentu. Znovu zopakoval, že se během posledním měsíců podařilo alokovat významné množství prostředků ze strukturálních fondů EU (viz tisková zpráva).

Účastníci konference

Účastníci konference15.15 - Rok 2010 je bezesporu rokem základních registrů, řekl jasně během své prezentace ředitel odboru programového řízení László Hajnal s tím, že projekty eGovernmentu v žádném případě nejsou science-fiction, ale že jde o naprosto reálné projekty.

"Zásadním cílem eGovernmentu u nás je, stejně jako ve strategických cílech EU, aby občan za žádných okolností nemusel obíhat úřady s jedním a tím samým dokumentem. Začali jsme Czech POINTem, na něj navázali datovými schránkami, teď přijdou na řadu základní registry, e-občanky a další projekty," řekl Hajnal.

16.15 - na dopolední blok Základní registry na startu I navázal druhý část tematických prezentací věnovaných základním registrům. Tentokráte odborníci z Ministerstva vnitra, Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního nebo společnosti NESS představili registry, které mají na starosti. Za Ministerstvo vnitra představila plnému sálu Registr práv a povinností Štěpánka Steinbachová, ředitelka odboru efektivní veřejné správy.

Šlo o poslední vystoupení představitelů Ministerstva vnitra během prvního dne konference ISSS 2010. Zítřejší, závěrečný den konference začne v 9.00 hodin cyklem nazvaným Datové schránky - šest měsíců ostrého provozu.

  


13. dubna 2010

vytisknout  e-mailem