Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Základní registry jako základní kámen eGovernmentu

Informační systém základních registrů od "a" až do "zet". To bylo hlavní téma tiskové konference ministra vnitra Martina Peciny a náměstka ministra vnitra pro informatiku Jaroslava Chýlka, která se 12. dubna 2010 uskutečnila během Konference ISSS v Hradci Králové. 

Martin Pecina shrnul dosavadní výsledky i samotný průběh výběrových řízení na jednotlivé registry a připomněl, že oba registry ve správě Ministerstva vnitra už znají své řešitele (tendry na Registr obyvatel i Registr práv a povinností vyhrála firma Accenture). Zmínil také, že Ministerstvo vnitra po podepsání smlouvy ušetří 50, respektive 60 % z původně plánovaných nákladů.

"Od 1. července 2010 začneme se zkušebním provozem, kdy se jednotlivé registry začnou plnit daty a začne se utvářet podoba ostrého provozu, který by měl podle plánu odstartovat 1. července 2012," uvedl Martin Pecina. Zároveň také připomněl, že se během posledním měsíců ministerstvu oproti minulosti daří čerpat evropské peníze ze strukturálních fondů: "Ze 17 miliard z Integrovaného operačního programu máme alokováno více než 10 miliard, z 5 miliard určených z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost pak máme v současné době už alokováno přes 4 miliardy."

Náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek nazval základní registry základním kamenem eGovernmentu, tedy projektem, který má udělat pořádek v datech, data získat, sdílet a udržovat je aktuální a pravá.

Hlavní přínos registrů, které propojí systém veřejné správy, bude podle něho následující: občan získá větší pohodlí při komunikaci s úřady a výhodou pro stát bude mj. výrazná finanční i časová úspora. "Občan už nebude muset úřady obíhat se stále stejným dokumentem. Poskytne ho úřadu jen jednou a ostatní úřady získají potřebné údaje právě díky registrům," vysvětlil Chýlek s tím, že už nebude stát hlídat občana, ale občan stát.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


12. dubna 2010

vytisknout  e-mailem