Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Východní partnerství

Východní partnerství je projekt iniciovaný Evropskou unií v rámci evropské politiky sousedství. Jeho cílem je těsnější spolupráce Unie se šesti státy východní Evropy a Kavkazu (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán). Projekt partnerství byl přijat na návrh polského ministra zahraničí podporovaného Švédskem v Bruselu dne 26. května 2008. Zakládající schůzka pak proběhla během českého předsednictví dne 7. května 2009 v Praze.

Východní partnerství chce podporovat politické a hospodářské reformy v šesti postsovětských zemích; v dlouhodobější perspektivě je možná i jejich kandidatura do EU. Nejproblematičtějším bodem je vztah EU k Bělorusku, vedenému autoritářským prezidentem Lukašenkem.

Zástupce odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy se aktivně zapojuje do aktivit tohoto projektu koordinovaného Ministerstvem zahraničních věcí, připravuje odborné podklady a podílí se na naplňování asistenčních aktivit v oblasti veřejné správy, jejíž je ČR gestorem. Každoročně jsou organizovány zpravidla 2 tematicky zaměřené semináře, jeden v ČR a jeden v některé z benefitujících zemí (v posledním období Bělorusko, Gruzie, Ukrajina).

Semináře jsou obvykle zaměřeny na reformy obecní a krajské úrovně veřejné správy, decentralizaci, profesionalizaci úředníků na místní a regionální úrovni apod. boj proti korupci na místní úrovni a reformu veřejné správy s prezentací case-studies (včetně ČR). Na závěr seminářů jsou vždy zformulovány závěry a doporučení směřující k praktickému využití získaných zkušeností a strategii jejich využití.

https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/cr_v_evrope/vychodni_partnerstvi/index.html

  

vytisknout  e-mailem