Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ústřední krizový štáb jednal o zásobování ochrannými pomůckami od českých výrobců

Nákupy zdravotnického materiálu od domácích výrobců, četnější testování, speciální skupina k situaci na hranicích nebo větší podpora lidem bez práce. Dnes opět jednal kompletní Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). 

Předseda ÚKŠ a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) informoval o závěrech dnešního jednání ÚKŠ. Klíčovým tématem byl způsob zásobování ochrannými prostředky po 5. květnu 2020, kdy končí platnost smluv na zajištění dodávek a leteckého mostu ze zahraničí. „Pracovní skupina nákupy má za úkol do příštího týdne připravit další postup a zmapovat kapacitu domácích výrobců roušek nebo respirátorů. Do týdne chceme mít jasněji, zda to od května zvládneme s materiálnem z Česka, nebo ještě budeme muset prodloužit dodávky ze zahraničí,“ uvedl Jan Hamáček.  Situaci bude mapovat tým nákupy složený z expertů ministerstev vnitra a průmyslu a obchodu. Součástí dalšího postupu bude i stanovení potřebných kapacit, které se v závislosti na uvolňování opatření mohou od dnešní potřeby lišit.

ÚKŠ také rozhodl o vzniku nové pracovní skupiny k režimu na státních hranicích. Skupina bude složená mj. ze zástupců ministerstev vnitra, dopravy, zdravotnictví a zahraničí. Jejím cílem je průběžně vyhodnocovat adekvátnost a navrhování nových systémových opatření.

Pracovní skupina dopady vedená Ministerstvem práce a sociálních věcí informovala ÚKŠ o mírně rostoucí nezaměstnanosti. „Hledáme řešení, jak využít lidi bez práce, kteří pracovat chtějí. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto přijde s plánem, jak tyto lidi zaměstnant např. v zemědělství, kde dnes chybějí zahraniční pracovníci,“ informoval ministr vnitra. Ministerstvo práce a sociálních věcí také na základě rozhodnutí ÚKŠ zpracuje materiál pro pendlery, jenž bude mj. obsahovat informace o možnostech, které příhraniční pracovníci mají, a o podpoře státu, kterou mohou využít, aby nezůstali bez prostředků.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula informoval ÚKŠ o probíhajícím testování. Počty testů jsou dnes dle náměstka Prymuly cca 7 tisíc za den. „Současné kapacity testů umožňují až 15 tisíc testů denně, na toto číslo se teď chceme dostat,“ dodal Jan Hamáček s tím, že Ministerstvo zdravotnictví připraví plán, který umožní dosáhnout cílového stavu 20 tisíc testů denně.

ÚKŠ

Kompletní Ústřední krizový štáb má cca 30 členů včetně zástupců krajů a opozice. Koná se online jednou týdně ve středu, jednotlivé pracovní skupiny jednají online dle potřeby. Ústřední krizový štáb řídí stálá pracovní skupina, která na Ministerstvu vnitra jedná každý všední den. Rozdělení ÚKŠ zde.

Důležité odkazy:

  • průběžné aktualizovaný seznam distribuovaných ochranných prostředků za MV zde,
  • průběžně doplňované informace o ÚKŠ včetně statutu zde,
  • záznamy tiskových videokonferencí zde,
  • informace k současné situaci zveřejňujeme i na twitterovém účtu @vnitro zde,
  • kontakt pro domácí výrobce ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na covpoint@mpo.cz,
  • webové stránky pro výrobce zde.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem