Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Peněžní dar do Arménie pomůže uprchlíkům z Karabachu

Program Ministerstva vnitra Pomoc na místě pomůže arménské vládě s péčí o uprchlíky z Karabachu. Ministerstvo vnitra poskytne peněžní dar ve výši 12,5 milionu korun Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Finanční pomoc dnes schválila vláda. 

Poskytnutí peněžního daru ve výši 12,5 milionu korun z programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě dnes, 1. listopadu 2023, schválila vláda. Finanční prostředky přispějí ke stabilizaci situace uprchlíků z Karabachu v Arménii. Využije je UNHCR při registraci uprchlíků a zajišťování ubytovacích kapacit v Arménii. „Nová uprchlická situace v Arménii si žádá urgentní podporu. Pokud budou mít uprchlíci zajištěné základní potřeby a zázemí, nebudou muset odcházet jinam, daleko ze své vlasti,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

V důsledku vojenské akce v této oblasti v září 2023 uprchlo do Arménie již více než sto tisíc obyvatel. Tato rychlá uprchlická vlna a fakt, že uprchlíci přišli do Arménie pouze se základními osobními věcmi, představuje velkou zátěž pro arménské úřady, které požádaly mezinárodní společenství o pomoc. 

Pomoc na místě
Zahraniční program Ministerstva vnitra Pomoc na místě je zaměřen na země s velkými uprchlickými populacemi a na země, které čelí velkým migračním tlakům. Z programu se udělují peněžní dary do zahraničí určené na asistenci uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení či osobám, které se navrátily do země svého původu. Dále se poskytují dary na posilování azylového a migračního systému, ochrany hranic a na boj proti nelegální migraci. Příjemci těchto finančních příspěvků jsou vládní partneři, mezinárodní organizace a mezinárodní nevládní organizace. Program vznikl v roce 2015 jako reakce na válku v Sýrii a vlnu migrace, která se v návaznosti na ni vzedmula. Více o programu naleznete zde.
Klára Dlubalová
odbor komunikace

vytisknout  e-mailem