Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Programy Pomoc na místě a MEDEVAC pomohou i letos. Vláda schválila priority pro letošní rok

Vysílání českých lékařských týmů do zahraničí, pomoc zemím zasaženým migrací, přímá pomoc uprchlíkům, ochrana hranic nebo boj s nelegální migrací. Vláda dnes, 8. března 2023, schválila priority humanitárních programů MEDEVAC a Pomoc na místě a poskytnutí prvních dvou finančních darů. 

Ministerstvo vnitra bude i v letošním roce pomáhat humanitárními programy Pomoc na místě (150 milionů Kč) a MEDEVAC (60 milionů Kč). Cílem programů je vysílání českých lékařských týmů do problémových oblastí, poskytování finančních a materiálních darů na rozvoj zdravotnické infrastruktury, přímou pomoc uprchlíkům, ochranu hranic i boj proti nelegální migraci. Dary putují do zemí s velkými uprchlickými populacemi a zemí, které čelí značným migračním tlakům.

„Jsme jednou z nejaktivnějších zemí. Důsledně pomáháme těm nejpotřebnějším zemím, které mají s migrací největší problémy. Díky našim programům pomoci každý rok v zahraničí podporujeme bezpečnost, zlepšujeme životní podmínky i lékařskou péči.Konkrétní pomoc lidem v nouzi přímo v jejich regionech má smysl,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Vláda dnes mimo jiné schválila poskytnutí dvou peněžních darů v programu Pomoc na místě. První peněžní dar na podporu bezpečných zón pro nezletilé děti bez doprovodu na řeckých ostrovech ve výši 12,5 milionu korun získá Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Projekt je financovaný společně se Švýcarskem a Nizozemskem. Druhým peněžním darem ve výši 25 milionů korun podpoříme III. fázi Regionálního programu rozvoje a ochrany pro Blízký východ. Tento program, jehož cílem je stabilizace uprchlíků a místní komunity v Jordánsku a Libanonu, koordinuje dánské ministerstvo zahraničních věcí.

POMOC NA MÍSTĚ

Letošní priority programu Pomoc na místě jsou stanoveny s ohledem na současnou migrační a uprchlickou situaci v blízkém okolí EU a v návaznosti na tzv. solidární deklaraci. Ta byla přijata v loňském roce jako základ tzv. dobrovolného solidárního mechanismu se středomořskými evropskými státy (Itálií, Kyprem, Maltou, Řeckem a Španělskem), které jsou nejvíce zasaženy migrací přes Středomoří. Na západobalkánské a východní středomořské migrační trase se program soustředí zejména na Bosnu a Hercegovinu, Severní Makedonii a Srbsko, Libanon a z unijních zemí na Řecko a Kypr. Na centrální středomořské migrační trase budou aktivity směřovat do Libye, Nigeru a Tuniska a z evropských zemí do Itálie a na Maltu a na západní středomořské migrační trase na Senegal a Španělsko.  V rámci programu poskytne Ministerstvo vnitra finanční prostředky například na projekty určené na posilování ochrany hranic, podporu návratů a reintegraci či boj proti nelegální migraci.

MEDEVAC

Program MEDEVAC se v letošním roce opět zaměří na vysílání lékařských týmů do zemí zasažených uprchlickou a migrační krizí. To se z hlediska efektivity ukazuje jako vhodnější varianta lékařské pomoci. Případné finanční a materiální dary budou určeny zejména na rozvoj tamějšího zdravotnictví. Součástí programu budou i školení a stáže zahraničních zdravotníků v ČR. V letošním roce aktivity programu MEDEVAC pomohou na Blízkém východě (Irák, Jordánsko, Libanon), v severní Africe a v oblasti širšího Sahelu (Ghana, Rwanda, Senegal a Zambie).

PROGRAM UKRAJINA

Programy Pomoc na místě a MEDEVAC budou nad rámec výše uvedeného poskytovat asistenci Ukrajině prostřednictvím Programu Ukrajina. Ten byl schválen v loňském roce (usnesení vlády č. 855) a na jeho aktivity je pro letošní rok vyčleněno pro programy Pomoc na místě a MEDEVAC 120 milionů korun.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem