Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Visegrádská čtyřka

Visegrádská čtyřka (V4) je regionální uskupení čtyř středoevropských států: České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.

Vznikla v roce 1991 podepsáním deklarace členských států V4 o úzké spolupráci na jejich cestě k evropské integraci. Po  přijetí členských států V4 do Evropské unie se skupina zaměřila na prosazování spolupráce a stability v širším regionu Střední Evropy. V rámci Regionálního partnerství spolupracuje V4 s Rakouskem a Slovinskem a v rámci tzv. programu V4+ spolupracuje s  dalšími státy střední a východní Evropy.

Aktivity V4 týkající se státní správy jsou realizovány prostřednictvím expertních skupin, které se scházejí zpravidla jednou ročně. Pro pracovní setkání expertních skupin byla problematika rozdělena na tyto oblasti:

  • modernizace státní správy

  • informační systémy ve státní správě

  • vzdělávací systémy ve státní správě.
     

V r. 2016 po několika letech útlumu bylo během českého předsednictví navázáno na dřívější intenzivní spolupráci zemí Visegrádské čtyřky v oblasti veřejné správy, jež v minulosti probíhala jak na expertní úrovni, tak i na úrovni ředitelů odborů, náměstků/státních tajemníků a pořádala se i tematická setkání ministrů. Od té doby každá předsednická země organizuje specializovanou konferenci se zaměřením na veřejnou správu nazvaná „V 4 Good Governance Forum“. Odbor strategického rozvoje a koordinace veřejné správy je hlavním organizátorem zapojení ČR do těchto konferencí, resp. ji během českého předsednictví organizuje.

Více informací na internetových stránkách V4 (v češtině).

  

vytisknout  e-mailem