Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

O výhodách systému správy zajištěného majetku se přijeli přesvědčit představitelé Jordánska

Ministerstvo vnitra zajišťuje již od roku 2017 správu a prodej zajištěného majetku v trestním řízení. O tom, jak celý model funguje, se nyní osobně přesvědčili zástupci Jordánska a Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. 

Jak zpeněžit majetek zajištěný v trestních řízeních, a uchovat tak jeho hodnotu k využití pro poškozené? To bylo téma studijní návštěvy představitelů justičních orgánů, Úřadu proti praní špinavých peněz a financování terorismu Jordánského hášimovského království a Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu, která probíhá ve dnech 4. až 7. prosince 2023 na Ministerstvu vnitra, respektive jeho Centru zajištěných aktiv (CenZa).

„Pro nás je to skvělá vizitka a další důkaz toho, že je náš systém funkční. Sami Jordánci se totiž v poslední době seznámili se systémy správy zajištěného majetku v několika dalších zemích EU a USA. Nakonec si vybrali náš model, vyhodnotili ho totiž jako komplexní a efektivní,“ sdělil Vilibald Knob, vrchní ředitel sekce ekonomiky a provozu Ministerstva vnitra. Samotný studijní pobyt se přitom neskládal pouze z teoretických konzultací, ale zahrnoval také praktickou ukázku toho, jak systém funguje včetně návštěvy skladových prostor a prodejen.

CenZa
Centrum zajištěných aktiv zabezpečuje již od roku 2017 správu a prodej zajištěného majetku Policií ČR v rámci probíhajícího trestního řízení. Centrum spravuje movitý majetek, typicky například automobily, počítače, mobilní telefony, elektrické nářadí nebo průmyslové stroje. Z důvodu, že je takový majetek citlivý na ztrátu hodnoty v čase a zároveň je jeho udržování nákladné, je prodáván a získaná částka je poté použita k odškodnění poškozených. Prodej probíhá prostřednictvím veřejné aukce na elektronických aukčních portálech, položky nízké hodnoty pak jdou rovnou do přímého prodeje.

Přehled aktuálně nabízeného zboží a více informací naleznete na webových stránkách CenZA zde, animovaný videospot o fungování CenZA zde.


Klára Dlubalová
odbor komunikace Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem