Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra ušetřilo centrálními nákupy přes 5 miliard Kč

Díky centrálním nákupům v roce 2021 a 2022 se Ministerstvu vnitra podařilo ušetřit přes 5 miliard Kč. Takto vysokých úspor dosáhlo vnitro především kvůli dvouleté fixaci cen energií pro svou potřebu nebo centrálními nákupy softwaru, hlasových a datových služeb i pro další státní instituce a samosprávy. 

Elektřina za 1797 Kč/MWh, zemní plyn za 553 Kč/MWh. Ceny energií, které jsou dnes již těžko uvěřitelné. Ale právě takové ceny se v roce 2021 podařilo díky centrálním nákupům vyjednat Ministerstvu vnitra na rok 2022 a 2023. Tím resort ušetřil téměř 1, 8 mld. Kč oproti stropovým cenám na trhu.

„Děláme vše pro to, abychom maximálně omezili jakékoliv plýtvání veřejnými prostředky. Centrální nákupy jsou jedním z velmi užitečných nástrojů, díky kterým se nám skutečně daří ušetřit vysoké částky. Elektřina a plyn za předválečné ceny jsou toho důkazem,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Ještě větší částku než zafixované ceny energií přinesly centrální nákupy státu softwarových produktů a tzv. komunikační infrastruktury státní správy neboli hlasových a datových služeb i pro ostatní úřady a státní instituce. Mezi roky 2021–2022 vnitro vysoutěžilo 1548 minitendrů z rámcových dohod a výzev ze zavedených dynamických nákupních systémů, přičemž vysoutěžená cena je o 3, 24 mld. Kč nižší, než jsou ceny ceníkové.

Díky centrálním nákupům se ale resortu vnitra daří šetřit i na řadě dalších výdajů, ať už se jedná o nákup vozidel pro policii nebo například poskytování tiskových služeb či zajištění kancelářských potřeb. Aktuálně má Ministerstvo vnitra uzavřeno 41 rámcových dohod na nákup různých komodit a zavedeno 11 dynamických nákupních systémů. Cenové úspory ze společného resortního nákupu se přitom pohybují v rozmezí od 10 % do 30 % z tržních cen.

 Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem