Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Odměny zastupitelů obcí a krajů mohou od ledna vzrůst až o 10 procent

Vláda dnes, 30. listopadu 2022, schválila novelu nařízení, která upravuje výši odměn členů zastupitelstev obcí a krajů.  Ty bude od 1. ledna 2023 možné pro neuvolněné zastupitele navýšit až o 10 procent. O navýšení odměn může rozhodnout samo zastupitelstvo obce. 

Novela vládního nařízení o výši odměn členů zastupitelstev územních samosprávných celků dává zastupitelstvům možnost od 1. ledna 2023 zvýšit odměny pro neuvolněné zastupitele až o 10 procent.  V případě uvolněných členů zastupitelstev, kde je navýšení odměn o 10 procent automatické, je pak v kompetenci každého zastupitelstva stanovit, kolik takovýchto uvolněných členů bude jejich obec či kraj mít. Svá rozhodnutí mohou v průběhu funkčního období měnit. Územní samosprávné celky hospodaří se svým rozpočtem ve své samostatné působnosti a výdaje na odměny členů zastupitelstev se hradí z těchto rozpočtů.

„Uvědomujeme si, že nároky na řízení obcí a krajů jsou vysoké. Zastupitelé musí řešit důsledky pandemie, energetické krize či vysoké inflace. Proto jsme vyslyšeli požadavky zástupců územních samospráv, aby se odměny zvýšily. Je ale jen na vůli zastupitelů, zda v případě neuvolněných členů zastupitelstev k navýšení odměn přistoupí,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministerstvo vnitra navrhuje zvýšení odměn členům zastupitelstev vždy, pokud se průměrná mzda v národním hospodářství za předminulý kalendářní rok zvýšila nejméně o 2,5 %. Vzhledem k tomu, že se průměrná hrubá měsíční mzda v národním hospodářství za rok 2021 zvýšila o 4,8 %, připravilo Ministerstvo vnitra novelu nařízení, která bude platit od 1. ledna 2023.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem