Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prezidenta budou moci volit i lidé, kteří budou s covidem v izolaci

Při nadcházející volbě prezidenta republiky budou moci znovu hlasovat i lidé, kteří jsou v karanténě či izolaci z důvodu nákazy nemocí covid-19. Způsoby hlasování jsou stejné, jaké se osvědčily v krajských volbách v roce 2020 a volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. 

Dnes, 2. listopadu 2022, vláda schválila návrh ministra vnitra Víta Rakušana, který umožní v lednové volbě prezidenta hlasovat i lidem v karanténě či izolaci kvůli nemoci covid-19. Způsoby zůstávají stejné jako při krajských volbách a sněmovních volbách v minulých letech, tedy hlasování drive-in, v uzavřeném pobytovém zařízení nebo do zvláštní přenosné volební schránky. Návrh zákona nyní zamíří do Poslanecké sněmovny.

„Ačkoliv ty nejhorší časy pandemie covid-19 už snad máme za sebou, může se stát, že v lednu bude větší množství lidí v izolaci. A volby prezidenta jsou natolik významné, že chceme umožnit volit co nejvyššímu počtu občanů,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že oproti komunálním volbám, kdy se i z důvodu složitého systému voleb ke speciálnímu zákonu nakonec nepřistoupilo, se nyní lze vrátit k osvědčeným způsobům hlasování.

Výhodou kombinace hlasování u volebního stanoviště, které bude vybudováno v každém okrese (v případě hlavního města Prahy jich bude alespoň 5), v uzavřeném pobytovém zařízení a do zvláštní přenosné volební schránky je, že umožňuje hlasovat i voličům, kterým bude karanténa nebo izolace nařízena ještě ve čtvrtek volebního týdne. Základním principem pak je, že nakažený volič nepřichází do kontaktu s běžnou okrskovou volební komisí, ale pouze se speciální komisí. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise zřízená při krajském úřadě.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem