Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda podpořila návrh ministra Rakušana: Datové schránky by měly být pro běžné občany i nadále dobrovolné

Automatické zřízení datových schránek by se od ledna příštího roku nemělo týkat fyzických osob, tedy běžných občanů, kteří se svou digitální identitou poprvé přihlásí k elektronickým službám státu. Návrh ministra vnitra Rakušana podpořila vláda. 

 

Vláda dnes, 2. listopadu 2022, schválila návrh Ministerstva vnitra, který počítá se změnou části zákona o elektronických úkonech. Záměrem je zrušit pravidlo, podle něhož stát automaticky zřídí datovou schránku všem občanům, kteří se od 1. ledna 2023 např. bankovní identitou poprvé přihlásí k elektronickým službám státu. Tato povinnost se do návrhu dostala na základě poslanecké iniciativy. Důvodem jejího zrušení je zachování praxe, že pro běžné občany je využívání datové schránky dobrovolné.

Chceme běžné občany přesvědčovat, že mít datovku se vyplatí, nechceme jim ale cokoli nutit. Rozhodně je nechceme zatěžovat novými povinnostmi teď, když mají s ohledem na krize v Evropě jiné starosti,“ vysvětluje ministr vnitra Vít Rakušan. Proto ministerstvo navrhuje návrat k dosavadní úpravě, podle které se datová schránka fyzické osobě zřídí výlučně na její žádost. Tu lze přitom učinit jednoduše i elektronicky. Občané si sice mohou svou datovou schránku fyzické osoby deaktivovat, nicméně to vyžaduje aktivitu, kterou je možné v současnosti považovat za příliš zatěžující.

Datovky pro OSVČ
V platnosti zůstává ta část změny zákona, na jejímž základě Ministerstvo vnitra postupně zřídí datové schránky všem subjektům vedeným v registru osob. Největší část, cca dva miliony, budou tvořit OSVČ, které mají IČO. Dalších cca 200 tisíc datových schránek získají právnické osoby, které je ještě nemají. Jde např. o spolky, společenství vlastníků bytových jednotek nebo nadace. K postupnému zřizování dojde ve třech vlnách od ledna do března příštího roku, kdy budou noví uživatelé dostávat své přihlašovací údaje (více zde).
 

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem