Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Migrace do EU. Hlavní téma jednání unijních ministrů vnitra

V Lucemburku se dnes, 14. října 2022, uskutečnilo pravidelné jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci (JHA) ve formátu ministrů vnitra za účasti místopředsedy Evropské komise Margaritise Schinase a také komisařky pro vnitřní věci Ylvy Johansson. V rámci českého předsednictví mu předsedal ministr vnitra Vít Rakušan. 

Jednání začalo schengenskou radou. Ministři se věnovali zhodnocení celkové situace v schengenském prostoru a současné migrační situaci a jejím dopadům na vnější hranice EU. Na návrh českého předsednictví tak schválili řadu konkrétních doporučení a zavázali se k jejich plnění. „Naším cílem je snížit příliv nelegální migrace a zamezit činnosti převaděčských struktur, které na situaci a migrantech samotných parazitují,“ řekl v úvodu ministr vnitra Vít Rakušan. V rámci schengenské rady mimo jiné ministři odsouhlasili závěry k evropské integrované správě hranic. To by mělo pomoci se lépe připravit na budoucí výzvy.

Ministři dále jednali o situaci podél západobalkánské migrační trasy. Ta je nyní hlavní trasou pro nelegální migraci do EU. Důvodem nárůstu nelegální migrace jsou především rozdílně nastavená vízová pravidla pro občany třetích zemí ze strany řady zemí západního Balkánu. „S unijními ministry jsme se shodli na konkrétních opatřeních, která budeme v následujících týdnech zavádět. Jde především o pokračování maximálního diplomatického tlaku na země západního Balkánu, aby změnily svou liberální vízovou politiku v souladu s EU. Pokud se situace nezlepší, musíme zvážit razantnější kroky,“ sdělil Vít Rakušan.

Dalším bodem jednání bylo zhodnocení stávající situace uprchlíků z Ukrajiny a dopadů ruské agrese vůči Ukrajině na vnitřní bezpečnost EU. V Unii trvá silná podpora osobám prchajícím před válkou. Jedním z hlavních témat českého předsednictví je připravenost Unie na další vývoj, účastníci jednání tyto komplexní snahy českého předsednictví podpořili.

Na závěr ministři hovořili o reformě azylové a migrační politiky EU. Ocenili dosavadní práci českého předsednictví na reformě s tím, že jednání budou nadále pokračovat.
 

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem