Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan podpořil na Kypru jeho aktivity proti nelegální migraci a zúčastní se jednání středomořských států skupiny MED5

Vít Rakušan v rámci předsednictví Česka EU navštívil Řecko a Kypr. Důvodem návštěvy bylo řešení migrační vlny ve Středomoří a podpora Kypru v boji s nelegální migrací. Jako předseda Rady pro spravedlnost a vnitřní věci EU bude jednat se státy MED5. 

Česká republika zareagovala na žádost Kypru o pomoc s řešením zvýšené migrační vlny, které tento stát ve Středozemním moří aktuálně čelí. Ministři vnitra Česka a Kypru Vít Rakušan a Nicos Nouris dnes, 7. října 2022, podepsali na Kypru dohodu o daru 25 mil. Kč z programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě na projekt Kyperské republiky, který má zajistit, aby se neúspěšní žadatelé o azyl vraceli zpět do své vlasti. O podporu požádal kyperský resort vnitra s ohledem na skutečnost, že malý ostrovní stát čelí s přihlédnutím k počtu obyvatel největšímu náporu žadatelů o azyl v celé EU.

„Řešíme samozřejmě nelegální migraci na hranicích naší republiky, ale pokud chceme s migrační vlnou něco udělat, musíme řešit jak situaci na vnější hranici Unie, tak dělat vše pro to, aby se nám migranty bez práva žít v EU dařilo vracet zpět. Kypr se o to aktivně snaží a my mu v tom pomůžeme,“ uvedl Vít Rakušan.

Před návštěvou Kypru, kde se zítra zúčastní jednání skupiny středomořských států k migraci, navštívil Vít Rakušan také Řecko. Prohlédl si zařízení pro migranty Schistos u Atén a jednal s ministry pro migraci a azyl Notisem Mitarakisem a pro klimatickou krizi a civilní ochranu Christosem Stylianidisem. Poděkoval Řecku za ochranu vnější hranice EU před migrační vlnou a ujistil řecké kolegy, že jako předsednická země EU pracuje Česko na tom, aby se současná migrační vlna řešila na úrovni celé Unie. Tématu se bude příští týden věnovat rada pro vnitřní věci.

I s ohledem na nedávný požár v okolí Hřenska se jednání s ministrem pro klimatickou změnu a civilní ochranu týkala také spolupráce obou zemí v oblasti hašení lesních požárů.

Zítra se Vít Rakušan na Kypru zúčastní jednání skupiny MED5. Jde o skupinu zřízenou ministry vnitra pěti evropských středomořských států – Itálie, Kypru, Malty, Řecka a Španělska – v souvislosti s nelegální migrací. Jednat se bude např. o zefektivnění spolupráce s tzv. třetími zeměmi, tedy státy mimo EU.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem