Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra Česka, Slovenska, Maďarska a Rakouska mimořádně jednali o nelegální migraci

Současná vlna nelegální migrace přes západní Balkán je celoevropský problém, který je nutné řešit společně na úrovni Evropské unie. V Bratislavě se na tom shodli ministři vnitra čtyř středoevropských zemí EU včetně Česka. 

Česko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko chtějí, aby se aktuální vlna nelegální migrace přes západní Balkán do zemí Schengenu řešila jako celoevropský problém. Česká republika proto jako předsednická země EU bude chtít, aby toto téma aktivně řešila Evropská komise. Po jednání ministrů vnitra zmíněných zemí 3. října 2022 v Bratislavě to prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan. „Evropská komise musí situaci věnovat pozornost. Vyzval jsem eurokomisařku Ylvu Johansson, abychom podnikli cestu na západní Balkán. Pokud se nám nepovede snížit příliv migrantů, budeme v Schengenu stále řešit jen dílčí problémy místo příčin,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministři vnitra se na mimořádném jednání shodli, že cílem není dělat opatření uvnitř Schengenu, ale na jeho vnější hranici, včetně zapojení Frontexu. Kromě ochrany vnější hranice by měly následovat také kroky proti organizovaným převaděčům a tlak na třetí země v rámci readmisí, tedy návratové politiky zadržených migrantů do zemí, ze kterých do EU přišli.

Jednání v Bratislavě se uskutečnilo na pozvání slovenského ministra vnitra Romana Mikulce. Kromě Víta Rakušana se ho zúčastnili také ministři vnitra Rakouska Gerhard Karner a Maďarska Sándor Pintér.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem