Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra krajům proplatí náklady na provoz krajských asistenčních center pomoci Ukrajině

Celkem 200 mil. Kč rozdělí Ministerstvo vnitra mezi kraje za jejich pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou. Půjde o proplacení nákladů na provoz asistenčních center pomoci, tzv. KACPU, která kraje provozují ze svých rozpočtů. 

Ministerstvo vnitra dnes, 24. srpna 2022, informovalo vládu o záměru vyhlásit dotační titul na neinvestiční dotace, o které mohou žádat kraje a hl. m. Praha na výdaje spojené se zajištěním provozu KACPU. Důvodem je řešení financování provozních výdajů krajských asistenčních center, kterými se kraje výrazně podílely a podílejí na zvládání uprchlické vlny vzniklé vojenským útokem Ruska na Ukrajinu. Kraje si mezi sebou ve dvou vlnách rozdělí 200 mil. Kč.

„Bez krajů a toho, že provozovaly KACPU, bychom uprchlickou vlnu tak dobře nezvládli. Vhledem k tomu, že dosud provoz center hradily ze svých rozpočtů, chceme jim dotacemi a proplacením nákladů pomoci a poděkovat,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

V první části dotačního titulu resort vnitra mezi kraje rozdělí 166 mil. Kč, půjde o dotaci za období od 27. února 2022 do 30. června letošního roku. Pro období od 1. července do 31. srpna 2022 je pak připraveno 34 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že v současnosti dochází k výraznému omezování činnosti KACPU, bude provoz od září v případě nutnosti řešen samostatným dotačním titulem s paušální částkou.

KACPU
Úkolem asistenčních center bylo a je zejména zajištění řízení o vydání dočasné ochrany, zprostředkování nouzového ubytování, zprostředkování nebo zajištění dočasného nouzového přístřeší, poskytování psychosociální pomoci, první zdravotnické pomoci a zajištění dalších nezbytných služeb, např. tlumočení nebo stravování.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem