Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři by opět měli mít povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením

Ministerstvo vnitra přichází s novelou lustračního zákona a navrhuje, aby ministři a jejich náměstci měli povinnost prokázat se čistým lustračním osvědčením. O tuto povinnost ministři přišli po přijetí zákona o státní službě. Návrh resort rozeslal ostatním úřadům k připomínkám. 

Ministři a náměstci členů vlády by měli mít povinnost se před jmenováním do funkce prokázat čistým lustračním osvědčením. Sjednocení předpokladů pro výkon funkcí na všech úrovních dle Ministerstva vnitra povede k posílení právní jistoty demokratického státu.

„Je nepřípustné, aby lidé s politickou i odbornou rozhodovací pravomocí nemuseli na rozdíl od svých podřízených prokazovat, že se nezapletli s totalitním režimem. Zrušení povinnosti čistého lustračního osvědčení u členů vlády byla chyba. Jejím napravením znovu naplňujeme původní záměr zákona,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Na pozici člena vlády se už v minulosti lustrační zákon vztahoval, ale v souvislosti s přijetím zákona o státní službě byla tato funkce z působnosti lustračního zákona vypuštěna. Navrhované rozšíření působnosti lustračního zákona na funkci člena vlády a náměstka člena vlády je plně v souladu s programovým prohlášením vlády.

Nově i elektronicky
V současnosti může žadatel o vydání lustračního osvědčení žádat ze zákona jen v listinné podobě a správní poplatek uhradit jen kolkovou známkou. S ohledem na elektronizaci veřejné správy Ministerstvo vnitra v novele navrhuje umožnit o osvědčení žádat také elektronicky a správní poplatek uhradit bezhotovostně. Návrh resort vnitra rozeslal do meziresortního připomínkového řízení.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem