Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Padla miliarda! Uživatelé datovek už odeslali jednu miliardu datových zpráv

Celých 30 miliard korun úspora jen za poštovné pro občany i stát. Tolik už ušetřil Informační systém datových schránek, resp. tolik by lidé i úřady museli dohromady zaplatit za jednu miliardu odeslaných listinných dopisů, kdyby od roku 2009 neexistoval systém datových schránek. 

Celkem 1 350 000 aktivních uživatelů datových schránek odeslalo za 13 let fungování systému jednu miliardu datových zpráv. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která se 16. a 17. května uskutečnila v Hradci Králové. Odesílání datových zpráv je pro uživatele zdarma, jen na poštovném tak datovky ušetřily uživatelům cca 30 miliard korun. Skutečné úspory včetně úspory času jsou však mnohem vyšší.

„Datové schránky se ukázaly jako způsob komunikace, kterému lidé přes počáteční pochybnosti začali důvěřovat. Jejich počet rychle roste a to je dobře, protože jde o levný, bezpečný a ověřený komunikační kanál, který lze využívat 24 hodin 7 dní v týdnu bez ohledu na úřední hodiny,“ uvedl náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík, který v Hradci Králové vystoupil např. na téma 10 let cesty českého eGovernmentu. Datovou zprávu s číslem jedna miliarda odeslal obecní úřad ve Zlínském kraji přesně před týdnem, v úterý 10. května 2022 v 7.53 hodin.

ISSS 2022
Kromě čerstvých statistik datových schránek Ministerstvo vnitra v Hradci Králové oznámilo i plánovanou informační kampaň, kterou resort chystá s Českou poštou na druhou polovinu letošního roku. Kampaň bude např. informovat o skutečnosti, že od roku 2023 budou mít na základně poslaneckého návrhu všechny OSVČ zřízeny datové schránky povinně ze zákona. Ministerstvo vnitra od příštího roku také připravuje zavedení velkoobjemových datových zpráv, jejichž velikost bude moci být až 1 GB.

V rámci slavnostního zahájení v předvečer konference předal ministr vnitra Vít Rakušan Cenu ministra vnitra za dlouhodobý přínos v oblasti digitalizace samospráv (více zde). Cenu získal vedoucí odboru informatiky Kraje Vysočina Petr Pavlinec.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem