Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Prověřujte rychle a efektivně, požádal ministr vnitra Vít Rakušan svůj maďarský protějšek

Ministr vnitra Vít Rakušan jednal dnes, 12. května 2022, s maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem. Požádal ho, aby bezpečnostní screening osob, který provádí maďarská strana, probíhal rychle a důsledně, a předešlo se tak situacím, ke kterým dochází v současné době na českých nádražích. V plánu má i schůzku s ministrem vnitra Ukrajiny. 

Hlavním tématem dnešního jednání byla situace, ve které se nachází občané, kteří v těchto dnech přijíždějí do České republiky. Z důvodu prověřování maďarskou stranou, zda nemají dvojí státní občanství, musí tito lidé čekat často dlouhou dobu v nedůstojných podmínkách, například na nádraží. V Praze již z tohoto důvodu bylo vybudováno a zprovozněno i stanové městečko.

Český ministr vnitra proto požádal maďarský protějšek, aby lustrace lidí na jejich straně probíhala rychle, a především důsledně za využití všech systémů, které Maďarsko má.  „Bylo mi řečeno, že jejich systém funguje dobře. O to více jsem pana ministra požádal, aby byl tento dobrý systém využíván,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. Oba ministři se také dohodli na stanovení osob, které budou mít rychlý a efektivní screening na starosti. Za maďarskou stranu je to tamní ředitel cizinecké policie, za českou stranu přímo policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek.

Ministr Vít Rakušan také upozornil maďarského ministra, že v případě, kdy dojde ke zjištění, že se jedná o občany Maďarska, je Česká republika schopna zorganizovat vlaky, které odvezou tyto lidi zpět do země původu. „Nemůžeme nikoho k odjezdu nutit, pořád se jedná o občany EU, kteří se zde mohou volně pohybovat. Pokud jim ale vysvětlíme, že zde nemají nárok na žádnou sociální dávku, tak věřím, že jejich motivace k návratu bude velká,“ uvedl Vít Rakušan s tím, že se oba ministři shodli na potřebě rychlého nasazení celoevropského registračního systému, který by situaci výrazně ulehčil.

Ministr vnitra Vít Rakušan bude také jednat s ukrajinským ministrem vnitra, termín schůzky je aktuálně plánován na začátek příštího týdne.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem