Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Od začátku války vyřídilo callcentrum Ministerstva vnitra přes 60 tisíc telefonátů cizinců

Callcentrum Ministerstva vnitra, které je součástí Klientského centra pro poskytování informací cizincům, odbavilo od začátku ruské agrese na Ukrajině již víc než 60 tisíc volajících. Těmi jsou jak Ukrajinci prchající před válkou, tak i další cizinci, kteří u nás žijí a chtějí se informovat o svých pobytových záležitostech. 

Již od 1. října 2020 funguje v rámci Ministerstva vnitra Klientské centrum pro poskytování informací cizincům. Telefonní číslo 974 801 801 se pak stalo jednotným kontaktním bodem pro cizince. Vybudováno bylo za finanční podpory Evropské unie a jeho zaměstnanci mají primárně na starosti vyřizování telefonických a e-mailových dotazů v oblasti pobytu cizinců na našem území.

Za rok 2021 operátoři callcentra odbavili již přes 460 tis. telefonních dotazů či žádostí o objednání na pracoviště. Po vypuknutí války byla ihned zřízena speciální linka pro pomoc příchozím Ukrajincům, do této chvíle evidujeme přes 60 tisíc hovorů. Za dobu fungování klientského centra zaměstnanci také vyřídili přes 36 tisíc e-mailů. Informace poskytují standardně i v cizích jazycích, zejména angličtině nebo ukrajinštině.

„Česká republika v minulých letech vybudovala funkční systém integrační politiky, který nyní slouží i pro pomoc ukrajinským občanům. Právě callcentrum je pro cizince klíčovým nástrojem, díky kterému se dozvědí důležité informace. Projevilo se to  v době covidu a v dnešní době to platí dvojnásob,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Pobytová a objednávací linka je v provozu od pondělí do čtvrtka mezi 8. a 16. hodinou, v pátek od 8 do 12 hodin. Speciální telefonická linka pro Ukrajince je v provozu nonstop, dotazy zodpovídají kromě pracovníků klientského centra i další zaměstnanci z řad Ministerstva vnitra ČR a ukrajinsky hovořící dobrovolníci. Mimo špičku a v nočních hodinách dotazy vyřizuje virtuální asistentka, kterou Ministerstvo vnitra získalo na dobu uprchlické krize zdarma od soukromé společnosti. Trvalé zapojení umělé inteligence se aktuálně připravuje, kromě nasazení voicebota či chatbota se chystá i online tlumočení či automatizovaný převod řeči na psaný text, čímž se odstraní zásadní komunikační bariéra mezi volajícími a operátory.

Azylový, migrační a integrační fond, ze kterého byl tento projekt spolufinancován, je tradičním unijním finančním nástrojem pro pomoc členským státům s řešením migrační politiky. Díky tomuto fondu byly podpořeny i například kurzy výuky českého jazyka a kurzy sociokulturní orientace, provoz center na podporu integrace cizinců nebo rekonstrukce prostor Správy uprchlických zařízení MV.

Projekt Klientské centrum pro poskytování informací cizincům, reg. č. AMIF/27/02, je financován Evropskou unií v rámci Národního programu Azylového, migračního a integračního fondu a státním rozpočtem.

loga.jpg

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem