Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra vypracuje strategický plán zvládání migrace. Současnou situaci bude řešit v horizontu příštích měsíců

Dnes, 4. dubna 2022, opět jednal Ústřední krizový štáb o situaci související s ruskou agresí na Ukrajině. Z Ukrajiny už celkem uprchlo přes 4 mil. lidí, příliv do Česka se však stabilizoval. Vít Rakušan předloží vládě strategický materiál řešící aktuální situaci ve střednědobém výhledu. 

Ministerstvo vnitra i Ústřední krizový štáb reagují na skutečnost, že situaci s přílivem cca 300 tis. lidí uprchlých z Ukrajiny do Česka je nutné řešit a koordinovat strategicky s výhledem na příštích minimálně několik měsíců. „Z fáze šoku na začátku ruské agrese jsme se dostali do fáze, kdy je nutné řešit strategii, jak tuto migrační krizi velkého rozsahu zvládnout. Žádnou takovou promyšlenou strategii z minulosti nemáme, proto ve středu její základy představím vládě,“ uvedl po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan.

Základem materiálu vypracovaného Meziresortní strategickou skupinou bude 13 hlavních strategických oblastí. Půjde např. o oblasti koordinace opatření, zajištění ubytování, zaměstnávání, integrace na trhu práce, školství, sociální péče a zdravotního zajištění, vnitřní bezpečnosti a její udržitelnosti, komplexní evropské strategie nebo např. komunikační strategii či práci s daty.

S ohledem na to, že současný stav už přesahuje strukturu krizového řízení, je dle Víta Rakušana nutné se na úrovní vlády bavit také o zřízení zmocněnce, který by strategické řešení uprchlické vlny koordinoval tak, jako to dosud dělá resort vnitra v případě krizového řízení.

Aktuální situace
Ústřední krizový štáb se také věnoval aktuálním statistikám. V současné době úřady zaznamenaly mírný pokles příchozích do Česka. Do dnešního rána u nás získalo dočasnou ochranu 259 607 lidí a průměrný denní nárůst je 2 700 osob. Stále také platí, že policie nezaznamenala žádné významné konflikty mezi občany ČR a Ukrajinci, kteří utekli před válkou. Policie rovněž neeviduje zvýšenou kriminalitu uprchlíků samotných ani kriminalitu páchanou na uprchlících.
 
 
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem