Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vznikne meziresortní strategická skupina pro koordinaci aktuální situace na našem území

Ústřední krizový štáb dnes řešil především otázku ubytování Ukrajinců prchajících před válkou do Česka. Kvůli koordinaci dopadů krize v Česku vznikne strategická skupina, státní instituce by měly opět prověřit své ubytovací kapacity. 

Už zítra se poprvé sejde strategická skupina pro vnitřní koordinaci. Jde o nově zřízenou meziresortní skupinu, jejíž členové budou primárně náměstci ministerstev, která jako hlavní řeší dopady ruské agrese na našem území. Cílem bude koordinovat návrhy na řešení krize, které Česku umožní současnou výzvu strategicky zvládnout.

Základ skupiny budou tvořit zástupci ministerstev vnitra, financí, zdravotnictví, práce a sociálních věcí a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Prvním úkolem skupiny bude vydefinovat koncept, jak finančně podpořit rodiny ubytovávají Ukrajince v domácnostech. „Je v zájmu nás všech, aby se zde ukrajinské ženy a děti brzo adaptovaly. Proto musíme podpořit lidi, kteří jsou ochotni si je vzít k sobě domů. Musíme přijít s částkou, která bude adekvátní,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že finální rozhodnutí bude na vládě.

Dalším výstupem dnešního Ústředního krizového štábu je návrh hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby na vznik dotačního programu, který by obcím umožnil adaptovat nevyužité obecní prostory na jednoduché ubytovací kapacity. Ty by po jednoduché rekonstrukci mohly nabídnout jednoduché bydlení, nicméně větší kvality než např. tělocvičny. Ústřední krizový štáb návrh podpořil a Ministerstvo pro místní rozvoj začne dotační titul připravovat.

Vláda by také měla na návrh Ministerstva vnitra přijmout nařízení, aby všechny státní instituce znovu prověřily svoje ubytovací kapacity a uvolnily je k řešení současné krize. „Už jsme zaregistrovali přes 160 000 lidí, nicméně reálně je jich u nás přes 200 000.  V horizontu několika týdnů se dostaneme na vrchol,“ dodal Vít Rakušan.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem