Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ulehčení pro krajská centra. Ministr vnitra navrhne vládě prodloužit lhůtu pro registraci Ukrajinců na 30 dnů

Ze tří na 30 dnů by se měla prodloužit doba, do kdy se Ukrajinci prchající před válkou musí registrovat na cizinecké policii. Vláda se také bude zabývat finanční podporou krajů za poskytnuté ubytování. 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 8. března 2022, jednal s hejtmany a pražským primátorem. Informoval je o svém návrhu na prodloužení lhůty pro registraci lidí utíkajících před ruskou agresí, který zítra předloží vládě. Ta by se měla ze současných tří dnů prodloužit až na 30. „Prodloužením lhůty získají Ukrajinci více času. Hlavně tím ale ulevíme krajským asistenčním centrům pomoci, která se nebudou tolik přeplňovat,“ uvedl ministr vnitra. Rychlé prodloužení registrační doby je možné díky vyhlášenému nouzovému stavu. Jde o další příklad toho, že nouzový stav pomáhá těm, kteří se starají o Ukrajince, ale nedotýká se běžných občanů. „Děkuji paní hejtmance a hejtmanům. Všichni pracujeme na tom, abychom zvládli situaci, kterou Česko ještě nikdy nezažilo. I díky dobré spolupráci s hejtmany to zvládáme,“ dodal.

Jednání se účastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura. Důležitým bodem schůzky totiž bylo téma ubytování lidí prchajících před válkou, konkrétně finanční podpora státu za ubytování pro kraje. Vláda bude řešit, jakou částku za každý den ubytování definovat jako adekvátní podporu. Částka by měla pokrývat náklady, ale neměla by znamenat zisk.

Dalším tématem byl počet lidí, kterým stát ve spolupráci s kraji dokáže zajistit ubytování na současné úrovni. Tato hranice je dle MV cca 250 tis. Vzhledem k předpokladu větší uprchlické vlny je nutné připravit návrhy dalších opatření v podobě provizorního humanitárního ubytování.

Ministr vnitra na žádost hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického informuje vládu o zájmu Asociace krajů jednat na téma efektivního přerozdělování pomoci na Ukrajině. Humanitární pomoc totiž často putuje na západ Ukrajiny a nedostane se tam, kde probíhají boje a kde pomoc potřebují nejvíce.

Naši Ukrajinci
Chcete pomoci? Navštivte web nasiukrajinci.cz. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem