Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Do Česka už před válkou uprchlo přes 100 tisíc Ukrajinců, Slovensku pomohou další policisté

Ukrajinu už oficiálně opustilo 1,75 mil. osob a je evidentní, že Evropa řeší migrační vlnu nevídaného rozsahu. Mezi uprchlíky před válkou i v Česku výrazně převažují ženy a děti, které zatím díky krajským asistenčním centrům pomoci (KACPU) zvládáme efektivně registrovat. 

Ústřední krizový štáb dnes, 7. března 2022, řešil především rychle rostoucí počet uprchlíků před válkou. Do Česka zatím uteklo přes 100 tisíc Ukrajinců. Víc než 57 tisíc Ukrajinců už získalo speciální vízum, z toho 55 % jsou děti, dospělou populaci tvoří z 80 % ženy. Stále převažují lidé s kontakty na ČR a zajištěným ubytováním. „Za to patří odboru azylové a migrační politiky, policii i všem ostatním, kteří se podílejí na fungování KACPU, obrovská poklona. Cílem je Ukrajince odbavit co nejrychleji,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Současně je zřejmé, že bude nutné zajistit rovnoměrnější rozložení registrace Ukrajinců po krajských asistenčních centrech po celé republice. V tuto chvíli totiž 25 % všech uprchlíků míří do KACPU v Praze, což dlouhodobě nelze zvládat. Už teď hasiči rozvážejí Ukrajince z Prahy na registraci do jiných krajů. Ve spolupráci s Ministerstvem dopravy také dochází k regulování humanitárních vlaků tak, aby Ukrajinci nejezdili i jinam než do několika málo registračních míst.

Přestože se registrace i udělování víz daří s ohledem na výrazný nárůst zvládat stále velmi rychle, posílil odbor azylové a migrační politiky MV kapacity o více než 120 osob. Připravuje se také proškolení úředníků v krajích, aby i oni mohli posílit jednotlivá KACPU. Na MV také vznikla speciální pracovní skupina pro IT s cílem celý systém co nejvíce zefektivnit.

Policejní pomoc
Na žádost slovenské strany už na hranicích Slovenska s Ukrajinou pomáhá 55 našich policistů, kteří jsou ode dneška nasazeni v registračních centrech. Teď Slovensko požádalo o dalších 30 policistů, kteří vyjedou ve chvíli, kdy bude slovenská strana připravena.

V příštích dnech bude policie z preventivních důvodů dohlížet na bezpečnost u 40 poboček Komerční banky, které budou vyplácet vklady klientům Sberbank.

Naši Ukrajinci
Chcete pomoci? Navštivte web nasiukrajinci.cz. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem