Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Situace v ukrajinské jaderné elektrárně je pod kontrolou a nebezpečí nehrozí. Pokračující příliv uprchlíků Česko zvládá

Noční ruský útok na jadernou elektrárnu v Záporoží neznamená pro české občany žádné bezpečnostní riziko. Členy Ústředního krizového štábu o tom na dnešním jednání informovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. I nadále do České republiky přijíždí velké množství Ukrajinců prchajících před válkou, situaci pomáhá přijetí nouzového stavu. 

Jedním z témat dnešního jednání (4. 3. 2022) Ústředního krizového štábu byl útok ruských vojsk na ukrajinskou jadernou elektrárnu v Záporoží. Ministr vnitra Vít Rakušan označil tento akt za zcela bezprecedentní, ujistil však, že českým občanům nehrozí žádné riziko. „Chci všechny uklidnit, není třeba propadat panice. Nedošlo k úniku radiace,“ řekl ministr Rakušan s tím, že SÚJB i Hasičský záchranný sbor jsou ve spojení s ukrajinskými kolegy a situaci podrobně monitorují.

V souvislosti s válkou na Ukrajině se zvyšuje množství přijíždějících ukrajinských uprchlíků, vláda proto od dnešního dne vyhlásila nouzový stav. Ten mimo jiné umožňuje zrychlení nutné administrativy při vydávání speciálních víz, úředníkům ministerstva vnitra například mohou pomoci policisté. „Denně vydáváme tolik víz, co jinak za měsíc. Do dnešního rána jsme vydali 22 tisíc víz, do odpoledne přibylo dalších 5 tisíc.  Maximálně jsme navýšili kapacity, vytvořili jsme systém národního a krajských asistenčních center pomoci, kde si ukrajinští občané vyřídí vše na jednom místě a který se velmi osvědčuje. Jsme inspirací i dalším evropským státům,“ uvedl Rakušan. Ministr vnitra také upozornil na množící se podvodné případy, kdy je nabízena pomoc s vydáním víz za úplatu. „Vydání víza je zdarma. Obchod s nouzí a vyděšením je neakceptovatelný, pokud na takové chování narazíte, volejte linku 158,“ doplnil Rakušan.

Ministři vnitra EU včera rozhodli o aktivaci dočasné ochrany s tím, že podle aktuálních informací by měla být aktivována již dnes. Pro osoby z Ukrajiny, které v České republice nyní žádají o zvláštní vízum, se ale nic nemění.

Naši Ukrajinci
Chcete pomoci? Navštivte web nasiukrajinci.cz. K dispozici je také nonstop infolinka +420 974 801 802 i s ukrajinsky hovořícími operátory.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem