Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jednotná podpora Ukrajiny: EU poprvé spouští evropský systém dočasné ochrany

Ministři vnitra zemí EU dnes rozhodli o spuštění evropského systému dočasné ochrany. Ukrajinci, kteří do EU uprchnou před ruskou agresí, dostanou ve všech státech Unie stejnou formu ochrany. 

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes, 3. března 2022, zastupoval Česko na Radě ministrů vnitra v Bruselu. Hlavním bodem bylo spuštění evropského systému dočasné ochrany pro osoby, které uprchly před válkou na Ukrajině. O situaci na Ukrajině Vít Rakušan také bilaterálně jednal s německou ministryní vnitra Nancy Faeser. „Poprvé v historii spouštíme evropský systém dočasné ochrany. Celá EU tím dává najevo, že společně ochrání Ukrajince utíkající před válkou. V této nelehké situaci považuji toto rozhodnutí za naprosto zásadní,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan po jednání Rady, na jejíž odpolední část se online mimořádně připojil i ministr vnitra Ukrajiny Denys Monastyrsky.

Přijaté rozhodnutí, které oficiálně vstoupí v platnost v nejbližších dnech, aktivuje dočasnou ochranu na období jednoho roku s možností prodloužení. Pro ČR se moc nemění. Obdobný rozsah  ochrany a pomoci se Ukrajincům prchajícím před válkou dostává již dnes. Zásadní je hlavně rychlá a efektivní pomoc.

Evropský systém dočasné ochrany vychází z legislativy schválené v roce 2001 a jeho hlavním cílem je poskytnout pomoc osobám v nouzi tím, že jim zajistí okamžitou možnost pracovat a být ekonomicky nezávislý. V kontextu ruské agrese na Ukrajině se tento mechanismus spouští vůbec poprvé v historii.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem