Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kdo může, pomáhá. Všechny složky Ministerstva vnitra dělají maximum pro zvládnutí situace a pomoc Ukrajincům

Enormní nárůst počtu Ukrajinců prchajících před válkou na naše území znamená extrémní zátěž také pro všechny složky Ministerstva vnitra. Díky obrovskému nasazení našich zaměstnanců, pomoci neziskových organizací i solidaritě občanů se však situaci daří zvládat. 

Jsou v první linii pomoci lidem prchajícím před válkou. A dělají maximum možného proto, aby rychle a účinně pomohli všem, které ruská agrese vyhnala z Ukrajiny do Česka. Řeč je především o zaměstnancích odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (OAMP), o policii včetně cizinecké, Hasičském záchranném sboru, ale také o neziskových organizacích. Ti všichni se ze všech sil snaží, aby každý uprchlý občan byl zaregistrován, dostal vízum a zázemí. „Děkuji všem z odboru azylové a migrační politiky, policii, hasičům, Správě uprchlických zařízení i neziskovkám. Děkuji každému, kdo od rána do noci prakticky nonstop pomáháte ženám, dětem a starým lidem, které válka vyhnala z jejich země. Jste skvělí,“ vzkazuje ministr vnitra Vít Rakušan.

Vzhledem k extrémnímu nárůstu počtu uprchlíků samozřejmě vznikají před pracovišti cizinecké policie a OAMP fronty. Všichni na svém místě ale dělají, co mohou, aby se každého podařilo obsloužit v den, kdy přijde. Na registračních pracovištích jsou prodloužené otvírací hodiny do pozdního večera i posílené personální kapacity. Vyřízení statutu pro občany Ukrajiny je v tuto chvíli absolutní prioritou a víza se vydávají na počkání. Do dnešního dne vydali zaměstnanci OAMP lidem utíkajícím před válkou 6449 speciálních víz. Došlo také k maximálnímu zjednodušení žádosti.

Paralelně se zřizují krajská asistenční centra pomoci Ukrajině, kde bude mít pracoviště OAMP přepážky a vše vyřizovat na jednom místě. Pomáhají tu i hasiči spolu s neziskovými organizacemi a dělají čekajícím lidem zázemí. Na pracovištích vypomáhá také řada dobrovolníků – pomáhají s vyplněním žádosti, hlídají děti, poskytují občerstvení.

Současně chceme ještě jednou jasně vzkázat Ukrajincům, kteří v Česku hledají pomoc: Jedinou povinnost, kterou bezprostředně po příchodu do ČR máte, je registrace na pracovištích cizinecké policie. Nic jiného v nejbližších dnes podstupovat nemusíte. Na vyřízení víza na OAPM máte čas 90 dnů.

V tuto chvíli ale ve všech krajích vznikají krajská asistenční centra pomoci Ukrajině, kde budou jak zaměstnanci cizinecké policie, tak OAMP a registrace i vízum půjde vyřídit najednou a na jednom místě.

Infolinka i centra pomoci

Na speciální nonstop infolince pro občany Ukrajiny přijali zaměstnanci OAMP od čtvrtka 24. února 2022 do 2. března 2022 už celkem 7000 hovorů. Hlavní pomoc zastřešuje internetová stránka nasiukrajinci.cz, která nabízí odkazy pro zájemce o pomoc i pro uprchlé Ukrajince. Ve všech krajích aktuálně vznikají už zmíněná krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Ta řeší nejdůležitější témata, tzn. ubytování, logistiku, humanitární pomoc, dopravu. Tato místa budou také koordinovat pomoc velkého rozsahu (každé centrum má speciální kontaktní e-mail) a budou fungovat jako hotspoty sloužící k registraci nově příchozích Ukrajinců prchajících před válkou.  

V sídle Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru vzniklo Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině – nonstop centrální krizový orgán, kde fungují hasiči, policisté, OAMP, Správa uprchlických zařízení a další důležité instituce. Centrum koordinuje pomoc napříč státní správou a samosprávou, organizuje poskytování humanitární pomoci do zahraničí, redistribuci osob k ubytování v rámci krajů atd.

Absolutně zásadní je také zapojení policie včetně té cizinecké. Policisté jsou přítomni ve vlacích, registrují Ukrajince bez dokladů, rozdávají informační letáky na nádražích a zajišťují bezpečnost v ulicích, 50 z nich také pomáhá na slovensko-ukrajinské hranici. V koordinaci s asistenčními centry pomoci se podílejí na transportu uprchlíků do místa ubytování.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem