Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan zastupoval Česko na mimořádném jednání ministrů vnitra k Ukrajině

Ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Bruselu navrhl ministrům vnitra EU, aby všechny členské státy přestaly vydávat víza občanům Ruska. Ministr chce v debatě o návrhu pokračovat v příštím týdnu. Dnes ministři rozhodli o aktivaci systému dočasné ochrany pro Ukrajince prchající před válkou. 

V Bruselu se dnes, 27. února 2022, uskutečnilo mimořádné jednání ministrů vnitra EU k Ukrajině. Ministr vnitra Vít Rakušan na radě znovu odsoudil vojenskou agresi Ruské federace a ujistil, že Česko plně stojí za Ukrajinou. Současně informoval kolegy o konkrétních krocích, kterými Česko Ukrajinu podporuje. Za Českou republiku také navrhl, aby celá EU ukončila vydávání víz občanům Ruska s výjimkou humanitárních důvodů tak, jak o tom česká vláda rozhodla tento týden. „Zastáváme radikální pozici a navrhujeme ukončit vydávání víz občanům Ruska v celé EU. Aby sankce měly smysl, musí bolet,“ uvedl Vít Rakušan s tím, že o návrhu budou země dále jednat. Dnešní jednání dle ministra vnitra potvrdilo, že státy EU jsou jednotné v postoji, že sankce vůči Rusku musejí být rázné a že Ukrajině je třeba rychle pomoci.

Dočasná ochrana

Ministři vnitra rozhodli o aktivaci evropského systému dočasné ochrany. Ukrajinci, kteří do EU utečou před válkou, dostanou ve všech státech stejnou formu ochrany, a to po dobu jednoho roku. „Máme obrovskou úctu k tomu, co Ukrajinci pro obranu vlasti dělají. I my to zvládneme a pomůžeme jim. Ukrajinci jsou u nás vítaní,“ dodal Vít Rakušan a ujistil, že při procesu přijímání je zásadní otázka bezpečnosti, abychom na naše území nepustili osoby, které by zde chtěly páchat trestnou činnost.

Vít Rakušan také ujistil slovenského ministra vnitra, že nabídka vyslat na slovensko-ukrajinskou hranici policejní kontingent stále trvá. Oba ministři zůstávají v kontaktu pro případ, že by česká pomoc byla potřeba.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem