Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ve Vídni se dohodla konkrétní opatření k efektivnějšímu boji s nelegální migrací

Regionální návratový mechanismus a návratová partnerství. Země střední a východní Evropy se ve Vídni dohodly se státy západního Balkánu na konkrétních opatřeních, která zlepší systém navracení nelegálních migrantů zachycených na východní středomořské migrační trase. 

 

Ve Vídni se 21. a 22. února 2022 uskutečnila ministerská konference Společné koordinační platformy zaměřené na boj s nelegální migrací. Konference se účastnili i zástupci zemí západního Balkánu a Česko na ní zastupoval ministr vnitra Vít Rakušan. Cílem bylo přijmout opatření, která zemím EU umožní spolupracovat na zefektivnění systému návratů nelegálních migrantů na východní středomořské a navazující západobalkánské migrační trase. „Je v zájmu bezpečí nás všech, aby navracení nelegálních migrantů bylo co nejefektivnější a docházelo k němu co nejrychleji. Naši partneři ze západního Balkánu mají naši podporu. Jsme připraveni jim s bojem proti nelegální migraci ještě více pomoci,“ uvedl ve Vídni ministr vnitra Vít Rakušan.

V rámci Společné koordinační platformy proto dojde k založení tzv. regionálního návratového mechanismu a návratových partnerství. Půjde o soubor možných nástrojů podpory, které by země Společné koordinační platformy poskytovaly partnerským zemím západního Balkánu. Na základě definovaných potřeb by měl být vypracován návratový akční plán. Ten popíše potřeby konkrétních zemí, a umožní tak vznik návratových partnerství. Tedy vztahu mezi zemí EU a zemí západního Balkánu, v jehož rámci bude moci být dohodnuta konkrétní forma podpory.

Takto nastavená spolupráce umožní rychle reagovat na stávající i nové výzvy, kterým region při realizaci návratů čelí. Česko v regionu pomáhá se zvládáním nelegální migrace dlouhodobě. Nad rámec pomoci s ochranou hranic Česká republika např. vloni podpořila snahy Bosny a Hercegoviny v oblasti provádění dobrovolných návratů.

Stojíme za Ukrajinou

Vít Rakušan na vídeňské konferenci zmínil i situaci na Ukrajině. „Apeloval jsem na zahraniční kolegy, abychom byli jednotní a naše podpora neskončila jen u slov. Stojíme za Ukrajinou. Na ruskou agresi musíme reagovat tvrdými sankcemi,“ řekl ministr vnitra s tím, že důležité je také důsledně bojovat se všemi druhy dezinformací, které se na toto téma objevují.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem