Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra letos ušetří 4,1 mld. Šetřit se nebude na lidech

Úspory bez propouštění i snižování platů. Vláda schválila rozpočet Ministerstva vnitra na rok 2022. Resort vnitra ušetří oproti návrhu minulé vlády 4,1 mld. Kč, hlavně na provozních výdajích a odložených investicích. 

Ušetřených 600 mil. Kč na provozních výdajích samotného ministerstva nebo 1,9 mld. díky z větší části odložených investic ministerstva, hasičů a policie. Ministerstvu vnitra se podařilo prosadit rozpočet, který nešetří na lidech, ale současně reaguje na to, že stát musí šetřit. „Museli jsme uhasit požár rozpoutaný minulou vládou. Její rozpočet byl nezodpovědný, populistický a rozdával peníze, které stát nemá. Šetřit musíme, ale šetříme hlavně na provozu, ne na lidech,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Celkové úspory na letošní rok jsou 4,1 mld. Kč, např. na bezpečnostní zajištění předsednictví EU se však vnitru oproti původnímu návrhu podařilo získat o 300 mil. Kč víc. Schválením opraveného rozpočtu po minulé vládě dle ministra vnitra končí éra rozhazování a vláda začíná poctivě dělat na vlastním rozpočtu pro příští rok.

Nedojde ani ke krácení peněz na platy policistů a hasičů. O 150 milionů korun se naopak snižuje objem peněz na platy úředníků Ministerstva vnitra. Přiznaný plat však zůstane zachovaný. „Kdo chce šetřit, musí začít u sebe. A my jsme mimo jiné dokázali ušetřit 6 % na provozu samotného ministerstva. Celková úspora na provozních výdajích je 600 milionů korun,“ dodává Vít Rakušan. Hasičský záchranný sbor bude hospodařit s podobným rozpočtem jako v roce 2021. I přes razantní úspory v resortu nedochází u policie ke zrušení žádné stavební investice, zároveň se počítá i s rozvojem a výstavbou nového zázemí pro hasiče. Bude například pokračovat další etapa výstavby hasičské stanice v Praze-Holešovicích, realizace policejního areálu v Praze-Zbraslavi, výstavba hangáru Letecké služby Police ČR v Praze, výstavba areálu IZS v Brně a v Jihlavě a Integrovaného výjezdového centra HZS v Kopřivnici nebo třeba výstavba centrální hasičské zbrojnice v Novém Jičíně. Investice, které není v tomto roce možné realizovat, ministerstvo pouze odsunulo. Resort vnitra tak stále počítá s nákupem nové hasičské techniky nebo policejních vozidel. Policii také zůstává náborový příspěvek.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem