Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Setkání ministrů vnitra EU. Řešila se bezpečnost hranic nebo civilní ochrana

Vznik Schengenské rady nebo klimatické změny a na ně navázaná civilní ochrana. To byla hlavní témata jednání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí v Lille, na kterém Česko zastupoval ministr Vít Rakušan. Obě témata je Česká republika připravena dále rozpracovat během svého předsednictví Radě EU. Prvního dne jednání se účastnil také prezident Francie Emmanuel Macron. 

V rámci francouzského předsednictví se 2. a 3. února 2022 sešli v Lille ministři vnitra na neformálním jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci. Diskutovali především o bezpečnosti evropských hranic a vytvoření tzv. Schengenské rady, na které by členské státy EU mohly několikrát ročně zhodnotit stav Schengenu. „Vnitřní hranice bez kontrol jsou jedním z nejcennějších úspěchů evropské integrace. Svět okolo nás se však mění a i my musíme schengenský prostor zlepšovat a modernizovat. Jsme připraveni navázat na snahu Francie a svolat Schengenskou radu během našeho předsednictví,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. Volný pohyb osob na vnitřní hranici a vytvoření Schengenské rady na jednání podpořil i prezident Francie Emmanuel Macron.

Ministři vnitra jednali také o budoucnosti civilní ochrany v Evropě ve světle klimatických změn. Extrémní klimatické jevy, které jsou důsledkem klimatických změn, totiž v Evropě způsobují stále častější mimořádné události velkého rozsahu. Česká republika tuto iniciativu vítá a jako jednu z priorit v oblasti vidí důslednou přípravu veřejnosti na mimořádné události. Česku se např. velmi osvědčil důraz na vzdělávání školou povinných dětí, které pak své znalosti přenášejí dále do rodin. „S mimořádnými událostmi máme velké zkušenosti, všichni si pamatujeme třeba loňské tornádo nebo každoroční bleskové záplavy. Důležité je, aby občané byli na takové jevy připraveni a měli představu, jak se zachovat,“ sdělil ministr Rakušan s tím, že chce stavět tzv. centra zdraví a bezpečí, kde se děti mohou zážitkovou formou seznámit s rizikovými situacemi a pochopit práci složek integrovaného záchranného systému. První pilotní projekt pod názvem „Svět záchranářů“ již nyní funguje v Karlových Varech.

Ministři vnitra se dotkli také tématu migrace a azylu či boje proti terorismu a radikalizaci. Vít Rakušan se během Rady bilaterálně setkal například s ministry vnitra Dánska, Švýcarska a s eurokomisařkou Ylvou Johansson.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem