Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Už měsíc lze žádat o odškodné  za výbuchy ve Vrběticích. Vnitro zatím vyplatilo 13,7  mil. Kč

Obyvatelé obcí zasažených výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích mohou již měsíc žádat o jednorázové odškodné. Ministerstvo vnitra zatím přijalo 6 768 takových žádostí, 2 193 žádostí stačilo posoudit  a mezi obyvatele rozdělilo přibližně 13,7 mil. Kč. 

Speciální zákon „lex Vrbětice“ platí první měsíc. Právě na jeho základě mohou obyvatelé obcí z okolí Vrbětic žádat o jednorázové odškodnění za újmu, kterou utrpěli kvůli výbuchům v areálu muničního skladu. Na Ministerstvo vnitra přišlo k poslednímu lednovému dni celkem 6 768 žádostí o odškodnění, 2 193 z nich resort již posoudil a vyplatil celkovou částku 13 690 508 Kč.

„Necelých 14 milionů Kč, které jsme zatím proplatili, je výsledek skvělé spolupráce starostů dotčených obcí, Sdružení místních samospráv a pracovníků Ministerstva vnitra. Všem patří za jejich práci velký dík,“sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Prvotní nápor žadatelů se již snížil. Zatímco počátkem ledna dostávalo Ministerstvo vnitra stovky obálek denně, aktuálně se počet podání snížil na desítky. Často však jde o více žádostí poslaných najednou, typicky se jedná o společně zaslané žádosti rodinných příslušníků.

Aby obyvatelé na odškodnění dosáhli, je třeba splnit zákonný předpoklad, jímž je přihlášení k trvalému pobytu v Bohuslavicích nad Vláří, Haluzicích, Lipové, Slavičíně nebo Vlachovicích mezi 16.  říjnem 2014 a 13. říjnem 2020. Čas na podání žádosti mají obyvatelé těchto obcí až do 30. června letošního roku. Ministerstvo vnitra navíc připravilo videonávod, který jim s vyplněním žádosti pomůže.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem