Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan: Ochrana vnější hranice je naší prioritou

Dobře chráněné vnější hranice EU nebo užší spolupráce se třetími zeměmi jako prevence proti nelegální migraci. To jsou priority České republiky při boji proti ilegální migraci, které dnes, 21. ledna 2022, představil ministr vnitra Vít Rakušan na konferenci k ochraně vnější hranice v litevském Vilniusu. Ministr Rakušan také navštívil litevsko-běloruskou hranici či vedl bilaterální jednání s dalšími ministry vnitra. 

První zahraniční pracovní cesta ministra vnitra Víta Rakušana vedla na konferenci ministrů k ochraně vnější hranice do litevského Vilniusu.  Na úvod svého vystoupení Vít Rakušan podpořil členské státy, jejichž hranice tvoří vnější hranici EU, a zdůraznil, že Česká republika je vždy připravena nabídnout pomoc v boji proti nelegální migraci. Důkazem je například nedávná humanitární pomoc Litvě jako reakce na migrační vlnu z Běloruska v hodnotě více než 16 mil. Kč nebo nabídka Polsku na vyslání českých vojáků.

„Ochrana vnější hranice je pro nás dlouhodobou prioritou. Nejen nedávné události na východní hranici s Běloruskem nám ukázaly, že je potřeba být stále obezřetný. Nechceme nikomu upírat právo na lepší život, ale vše musí mít svá pravidla. Proti nelegální migraci budeme bojovat všemi prostředky, “ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Česká republika také pravidelně vysílá na vnější hranice své policejní kontingenty. Jen v roce 2021 působili čeští policisté v Srbsku, Makedonii, Slovinsku nebo Maďarsku. Celkem jich bylo loni nasazeno 331 a dalších 133 policistů se zapojilo v rámci agentury Frontex.

I nadále považuje Česká republika za klíčovou spolupráci s třetími zeměmi, které jsou pro ilegální migranty zeměmi původu či tranzitu. Posílení vazeb s těmito státy napomáhá omezit nelegální migraci a posiluje návratovou politiku. I proto se Česká republika angažuje v programech Pomoc na místě a MEDEVAC.

Samotné konferenci předcházela návštěva vnější pozemní hranice EU s Běloruskem. Český ministr vnitra se také osobně seznámil s řadou svých protějšků.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem