Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček na návštěvě Slovinska ujistil o ochotě Česka pomáhat chránit hranice EU před nelegální migrací

Ochrana vnější hranice EU, spolupráce se třetími zeměmi, žádná balkánská cesta pro nelegální migranty z Afghánistánu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zakončil návštěvu Slovinska, během které jednal se slovinským premiérem i ministrem vnitra a navštívil české policisty. 

Shoda na klíčových bezpečnostních a migračních tématech. Jan Hamáček ve dnech 23. a 24. září 2021 navštívil Slovinsko, které v současnosti předsedá Radě EU. Hlavními body návštěvy byl společný postup při řešení nelegální migrace. Během jednání se slovinským ministrem vnitra Alešem Hojsem se politici shodli, že pro obě země je důležité zajistit stabilitu a bezpečnost na hranicích západního Balkánu. Právě tudy by potenciálně mohli zkoušet projít nelegální migranti z Afghánistánu.

„Se Slovinskem vidíme situaci podobně. Nová migrační vlna z Afghánistánu nesmí vzniknout, západobalkánská trasa musí zůstat uzavřená, vnější hranice EU je nutné důsledně bránit. A povinné kvóty už nejsou na stole,“ uvedl po schůzce se slovinským ministrem vnitra Jan Hamáček, který znovu podpořil Společnou deklaraci ministrů vnitra EU k Afghánistánu. Tu prosadilo Slovinsko v rámci svého předsednictví a za podpory Česka koncem srpna. Deklarace mj. vyzývá EU k pomoci zemím sousedícím s Afghánistánem a k jasnému prohlášení, že nelegální migrace do Evropy není řešení a nemá žádnou podporu.

Jan Hamáček ujistil slovinského kolegu, že Česko je připraveno pokračovat v pomoci zemím postiženým migrační krizí. Od roku 2015 tak už resort vnitra díky svému programu Pomoc na místě investoval 1,1 mld. Kč, z toho 310 mil. Kč pomohlo zemím západního Balkánu mj. k posílení ochrany hranic.

Ocenění za pomoc
Ministra Hamáčka přijal i předseda slovinské vlády Janez Janša a udělil mu pamětní medaili vlády Slovinské republiky za pomoc během pandemie covid-19. Česko v době největšího nedostatku ochranných pomůcek v březnu 2020 zaslalo Slovinsku 500 tis. roušek, 25 tis. respirátorů a 5 tis. ochranných obleků na zvládnutí nejhorší situace. „Přátelé si musejí pomáhat a my jsme připraveni pomáhat dál. Ať jde o pandemii, nebo problémy s nelegální migrací,“ dodal Jan Hamáček.

Ministr vnitra dále navštívil kontingent deseti českých policistů, kteří se na přání Slovinska zapojili do společné operace na ochranu slovinsko-chorvatské hranice. Naši policisté pomáhají chránit hranice i např. v Srbsku, Albánii či Severní Makedonii, kde se od roku 2016 vystřídalo 1500 našich policistů.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem