Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra nechce zdražovat komunální odpad. O výši jeho zpoplatnění nerozhoduje

Ministerstvo vnitra (MV) nebrání zavedení různých sazeb poplatku za komunální odpad. MV není gestorem zákona a zákon o místních poplatcích nevykládá, vykonává jen dozorovou činnost. Nastavení a zdůvodnění ceny je na samosprávách. 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes, 16. září 2021, poslal primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi dopis, ve kterém mu vysvětluje situaci ohledně poplatků za komunální odpad (viz příloha). Mj. ho informuje, že gestorem zákona o místních poplatcích je Ministerstvo financí a MV ze zákona pouze dozoruje a nabízí metodickou pomoc. Do výkladu zákona však MV nezasahuje. Nastavení cen za komunální odpad je plně na samosprávě.

MV hlavnímu městu Praze poskytlo metodickou pomoc při přípravě vyhlášky s tím, že gestor zákona Ministerstvo financí doporučuje, aby sazba za množství odpadu byla nastavená jednotně. „Ministerstvo vnitra samosprávám v ničem nebrání ani nediktuje, jaké ceny za odpad mají nastavit. Vnitro zákon o poplatcích nevykládá a je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily,“ vysvětlil Jan Hamáček a dodal, že není na MV, aby jejich zdůvodnění posuzovalo.

MV nicméně iniciovalo jednání za účasti ministerstev financí a životního prostředí s cílem najít spravedlivé řešení. Jeho výsledkem je, že nastavení různých sazeb za komunální odpad možné je, nesmí však vést k diskriminaci jednotlivých poplatníků. Nastavení cen by dle gestora mělo být motivováno objektivními a racionálními důvody s cílem snižovat produkci odpadu a jeho třídění.

Při přípravě příslušné obecně závazné vyhlášky tak MV nebude řádně zdůvodněné různé sazby poplatku zpochybňovat a nijak různému nastavení cen bránit.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem