Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Za pyrotechniku na sportovních akcích i opakované porušení zákona padnou přísnější tresty

Poslanecká sněmovna dnes, 15. září 2021, schválila ve třetím čtení novelu zákona o odpovědnosti za přestupky a některých dalších zákonů, která umožní trestat používání pyrotechniky na sportovních akcích a účinněji postihovat divácké násilí na stadionech. Přísnější tresty čekají i na dealery drog, kteří poruší zákaz pohybovat se na určených veřejných místech. 

Používání pyrotechniky v rámci sportovní akce, ale také při cestě na sportovní akci a při návratu z ní bude již brzy samostatným přestupkem. Právní úpravu prosadilo Ministerstvo vnitra kvůli incidentům na fotbalových stadionech.

„Pyrotechnika na fotbalových stadionech zapříčinila v minulých letech mnoho zranění, proto je přísný postih za takové výtržnictví naprosto zásadní. Lidé se na sportovních akcích musí cítit bezpečně,“ říká ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Pokuta od 10 do 50 tisíc Kč a při opakovaném přestupku až 100 tisíc Kč bude hrozit dle novely nejen za použití pyrotechniky na stadionu, ale i mimo stadion při přesunu na utkání, stejně jako za pokus pronést pyrotechniku na stadion. V přestupkovém řízení může být navíc uložen zákaz navštěvovat sportovní akce, a porušení tohoto zákazu bude dokonce trestným činem.

Podobně by měl zákaz pohybovat se na konkrétně stanovených místech postihnout i dealery drog. Ti svou přítomností v konkrétních lokalitách zvyšují bezpečnostní riziko. Dosud dealerům hrozila za držení malého množství drog jen pokuta 15 tisíc Kč, kterou stejně neplatili. Teď by i za držení malého množství drogy mohlo být dealerovi uloženo omezující opatření, tedy zákaz pohybovat se na konkrétně stanovených místech. Při druhém porušení tohoto zákazu půjde o trestný čin s trestem vězení až dva roky. To umožní policii v daných oblastech efektivněji řešit drogovou kriminalitu.

Materiál ještě musí schválit Senát a následně bude předložen k podpisu prezidentu republiky.

 
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem