Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Strážníci získají odměny za mimořádnou službu během pandemie. Ministerstvo vnitra zřídilo pro obce speciální dotační program

Ministerstvo vnitra se rozhodlo ocenit nasazení strážníků obecních a městských policií během pandemie Covid-19. Strážníci, kteří v rámci krizového stavu pomáhali zajišťovat bezpečnost, mohou ještě letos získat mimořádnou odměnu minimálně 10 tisíc korun. 

Ministerstvo vnitra (MV) je přesvědčeno, že strážníci městských policií si za mimořádné nasazení během krizového stavu zaslouží ocenit stejně jako policisté, hasiči či zdravotníci. Protože však jde o zaměstnance obcí, nemůže jim MV vyplatit klasické odměny. Resort proto „problém“ vyřešil zřízením dotačního programu pro obce, v rámci kterého poskytne dotaci 5 tis. Kč na každého strážníka, který během nouzového stavu plnil úkoly státu. Podmínkou je finanční spoluúčast obce na každé „odměně“ minimálně 5 tis. Kč. Odměna pro strážníka tak bude nejméně 10 tis. Kč s termínem připsání na účet do konce letošního roku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) návrh projednal s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem, který řešení podpořil.

„Odměny formou dotací jsem schválil jako výraz uznání práce strážníků, kteří během krize plnili stejně důležité úkoly jako hasiči, policisté či zdravotníci. Strážníků je přes 8 tisíc a drtivá většina z nich nám zásadně pomohla. Za jejich mimořádnou službu jim ještě jednou děkuji,“ uvedl ministr vnitra. Kromě běžných činností plnili strážníci během pandemie další úkoly, které jim stát nařídil, např. kontroly dodržování opatření vlády.

Žádost o dotaci může obec se zřízenou městskou policií podat od 2. do 30. září 2021. Podmínkou je obecní policie zřízená v obci nejpozději ke konci roku 2020. K tomuto datu bylo v Česku 380 obecních policií s 8 461 strážníky. MV ze svého rozpočtu na „odměny“ uvolní až 42,5 mil. Kč. Pravidla dotace včetně podmínek podání žádosti najdete zde.

Na odměnu má nárok strážník, který u obecní policie stále pracuje, a který svou práci vykonával minimálně 30 dní během nouzového stavu v loňském či letošním roce.  Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem