Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jan Hamáček: Kvůli Afghánistánu se nesmí zhoršit bezpečnostní situace v EU ani na našich vnějších hranicích

Ministři vnitra zemí EU mimořádně jednali o situaci v Afghánistánu s důrazem na vnitřní bezpečnost členských zemí EU. Podle Jana Hamáčka je nutné v regionu zajistit takové podmínky, aby pro EU nevznikly nové bezpečnostní hrozby včetně nelegální migrace. 

31. srpna 2021 se v Bruselu uskutečnilo mimořádné jednání ministrů vnitra EU. Hlavním tématem byly bezpečnostní a migrační aspekty situace v Afghánistánu a přijetí společného prohlášení.

„Česko dostalo do bezpečí své občany i místní afghánské spolupracovníky. Teď musíme zajistit, aby se napětí z oblasti nepřelilo do další migrační vlny. Naší prioritou je udělat vše, aby nevznikla krize na vnějších hranicích EU. Zhoršení bezpečnostní situace v EU nedopustíme,“ řekl v Bruselu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zásadní dle něj je, aby EU nevysílala smíšené signály ani nevyvolávala plané naděje. „EU musí jasně říct, že žádná cesta do Evropy není řešením a my nebudeme podporovat pašeráky lidí,“ dodal.

Česko je připraveno aktivně se podílet na pomoci Afghánistánu i sousedním zemím. Mělo by jít o společná koordinovaná opatření EU jak v zemích regionu, v nichž je teď cca 5,5 milionu uprchlíků, tak na konkrétních migračních trasách. „Okolní země zatím zvýšený příchod migrantů z Afghánistánu nehlásí. Nesmíme ale zaspat. Je nutné cíleně a preventivně jednat,“ dodal Jan Hamáček. Česko proto podporuje okamžité spuštění nástrojů a opatření EU pro mimořádné situace. Konkrétně posílení pravidelného monitoringu bezpečnostní situace na migračních trasách, zacílení humanitární pomoci na Afghánistán a okolní země nebo preventivní posílení ochrany vnějších hranic EU.

Společné prohlášení
Jan Hamáček za ČR podpořil společné prohlášení ministrů vnitra zemí EU, které vysílá jasný signál o připravenosti humanitární i bezpečnostní opatření realizovat. Prohlášení zmiňuje nutnost stabilizovat region a zabránit zhoršení situace i vzniku další migrační vlny. Ministři mj. zdůraznili, že země EU udělají vše pro ochranu vnější hranice, aby situace nevedla k novým migračním hrozbám.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem