Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné

Dnes opět jednal Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Tématem bylo mj. nošení respirátorů v místech s vysokou koncentrací obyvatel, zásoby zdravotnického materiálu nebo diskuse o možném uvolňování opatření. 

Ústřední krizový štáb dle svého předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) doporučí vládě, aby nošení respirátorů v MHD, dálkové dopravě nebo obchodních centrem nenařídila jako povinné. „Nechceme občanům respirátory v MHD či obchodech nařizovat, ale důrazně je doporučit. Řešíme také, jak zajistit respirátory pro nízkopříjmové osoby. V úvahu připadá např. využití státem vydaných voucherů,“ uvedl Jan Hamáček. Dle pracovní skupiny ÚKŠ je takových občanů, pro které by pořizování respirátorů mohlo znamenat finanční zátěž, cca 3 miliony. Jde hlavně o seniory a lidi pobírající sociální dávky. Jako možné řešení se jeví vydané vouchery, po jejichž předložení např. v lékárně by lidé dostali respirátor zdarma.
ÚKŠ zadal Ministerstvu průmyslu a obchodu zpracovat výrobní kapacity respirátorů v Česku. Dle zjištění je výrobní kapacita 20 mil. respirátorů měsíčně, ve státních zásobách je v tuto chvíli 16 milionů respirátorů jako záloha pro složky státu.

Podle informací, které ÚKŠ získal, má Česko dostatek zdravotnického materiálu, včetně toho jednorázového na očkování. Do Státních hmotných rezerv už dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou zásoby jehel i rozpouštěcích roztoků. Dostatek je i dalšího materiálu, např. rukavic.

Uvolňování
Stejně jako každý týden se ÚKŠ opět zabýval současnou epidemickou situací. „Pokles se zastavil, máme devět tisíc nakažených denně, plné nemocnice a zdravotníky, kteří pracují z posledních sil. Uvolňování opatření ani otevírání ski areálů proto dle ÚKŠ není na pořadu dne,“ dodal Jan Hamáček s tím, že zátěž v nemocnicích je stále vysoká, navíc se v Česku začínají objevovat nakažlivější mutace covidu-19. Jan Hamáček také zdůraznil, že situace je dnes vážnější než v minulých týdnech a zátěž nemocnic je horší než na jaře i na podzim. Prioritou proto musí zůstat zdraví lidí a ochrana zdravotnictví, uvolňování by v tuto chvíli bylo nezodpovědné a jen by zdravotníkům přidělalo práci.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations
 

Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

f_01.jpg 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

f_04.jpg

f_04.jpg 

Detailní náhled

f_05.jpg

f_05.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem