Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra představil zástupcům politických stran možnosti, které by umožnily volit lidem v karanténě

Ministr vnitra Jan Hamáček se dnes, 28. července 2020, sešel ze zástupci parlamentních politických stran a představil jim možnosti, jak při zajištění bezpečnosti umožnit v podzimních volbách hlasovat i lidem v karanténě. Politické strany se k návrhům vyjádří do 4. srpna. 

 

Cílem jednání je za dodržení bezpečnostních opatření umožnit volit i těm osobám, které mají svým lékařem či hygienickou stanicí nařízenou tzv. individualizovanou karanténu. Těchto osob je v současnosti cca 3500, a nejde tedy např. o osoby, které mají preventivní karanténu po návratu z dovolené. „Děkuji zástupcům politických stran za konstruktivní jednání. Je vidět, že všichni chceme nalézt takové řešení, které současně zajistí bezpečné volby. Včera se poprvé sešla odborná pracovní skupina, která připravila varianty, jak situaci řešit,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Ministr vnitra představil na jednání čtyři varianty řešení, ke kterým se zástupci politických stran vyjádří do 4. srpna tohoto roku. Pokud bude politická shoda, mohlo by Ministerstvo vnitra předložit 17. srpna vládě paragrafové znění novely a do začátku září by mohl být ukončený legislativní proces.

Možné varianty hlasování do krajských a senátních voleb:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti – hlasování v předstihu, kdy by občan v karanténě ve středu před volbami po provedení identifikace odvolil ze svého automobilu.
  • Hlasování v nově zřízeném zvláštním volebním okrsku, který by vznikl přímo např. v domově důchodců nebo nemocnici, pokud by pro celý objekt byla nařízena karanténa.
  • Proxy voting neboli hlasování prostřednictvím zástupce, kterého si občan po telefonické identifikaci s úředníkem zvolí.
  • Výjezd speciální volební komise, která s využitím adekvátních ochranných prostředků vyjede za občanem.


Uvedené možnosti, pokud na nich bude politická shoda, se budou týkat pouze občanů s individuálně nařízenou karanténou. „Ideální by bylo přijmout všechny čtyři varianty, protože se vzájemně doplňují. Chtěl bych ale, aby výsledkem byl politický konsenzus,“ doplnil Jan Hamáček.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem