Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Hasiči dostanou 500 českých obličejových masek jako dar od americké firmy Bell

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) převzal dnes, 25. května 2020, od americké firmy Bell Textron, Inc., dar – 500 obličejových polomasek původně vyvinutých ČVUT na 3D tiskárně. Masky dostane Hasičský záchranný sbor ČR, jemuž budou k dispozici například pro případnou druhou vlnu nákazy virem covid-19. 

 

„Silnou stránkou České republiky je schopnost vyrábět ochranné pomůcky s vysokou přidanou hodnotou. Do budoucna nemůžeme být závislí na dovozu strategického materiálu. Jsem rád, že jsme schopni masky i potřebné filtry ​vyrobit doma,” komentuje dar ministr vnitra Jan Hamáček.

Radost z daru vyjádřil i velvyslanec Spojených států amerických v České republice Stephen King. „Je potěšením vidět americké firmy, jako je Bell, které podporují své investice v České republice tím, že věnují důležité high-tech bezpečnostní vybavení, které pomůže českým hasičům, záchranářům i vojenskému personálu chránit se v boji s s virem covid-19. Jedná se o další příklad skvělých vztahů mezi Spojenými státy americkými a Českou republikou.“

Dalších 500 masek daruje Bell Flight i Armádě ČR.

Ochranná polomaska RP95-M s částicovým kombinovaným filtrem P3 R poskytuje maximální ochranu odpovídající charakteristice FFP3. Maska se vyrábí v České republice, takže není závislá na komponentech ze zahraničí. Její výhodou je možnost opakovaného použití po dezinfekci, takže ve výsledku je ekonomičtější a ekologičtější než jednorázové respirátory. 

Polomaska RP95-M vychází z modelu CIIRC RP95-3D vyvinutého v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Výzkumně-vývojové pracoviště CARDAM ji přizpůsobilo pro sériovou výrobu a masku vyrábí na základě licence od ČVUT. 

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a PR

vytisknout  e-mailem