Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček jednal o dopadech brexitu s britským ministrem Stephenem Barclayem

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se dnes, 23. září 2019, sešel s britským ministrem pro vystoupení z Evropské unie Stephenem Barclayem. Tématem schůzky byla aktuální situace kolem brexitu a s tím spojené postavení českých občanů žijících v Británii a britských občanů v ČR. 

Česká republika je připravena i na situaci, že mezi Velkou Británií a Evropskou unií nedojde k dohodě.

"Situaci českých občanů ve Velké Británii řešíme. U nás jsme vytvořili brexitový zákon pro Brity a byl jsem opětovně ujištěn britskou stranou, že naši občané budou mít v rámci reciprocity stejné zacházení jako britští občané v České republice," sdělil Jan Hamáček. Ministr zároveň připomněl, že vazby mezi Českem a Velkou Británií jsou skvělé a v oblasti bezpečnosti klíčové a dál budou pokračovat i po brexitu.

Vznik tzv. brexitového zákona prosadil Jan Hamáček vzhledem k nejasné situaci ohledně vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Zákon bude platit v případě, že Spojené království vystoupí z EU bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení, zákon pozbude platnosti. Jestliže k dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v Česku řídit platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.

Zákon v případě tvrdého brexitu garantuje Britům v ČR ve vybraných oblastech dočasně obdobná práva, která mají občané EU. Zákon řeší např. dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství ČR nebo přístupem na trh práce. Zásadní také je, že garancí současných podmínek Britů u nás chráníme zároveň 40 000 našich občanů ve Spojeném království.

  

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem