Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Lidé s elektronickou občankou budou moci do roka přistupovat k online službám ostatních států EU

Lidé s občanským průkazem s aktivovaným čipem budou moci nejpozději za rok přistupovat k online službám ostatních členských států EU. Identitní systém České republiky s prostředkem „Český občanský průkaz totožnosti“ technicky splňuje podmínky EU a do roka jej musí uznávat všechny ostatní členské státy ve svých elektronických službách. A to rovnou na té nejvyšší úrovni zabezpečení, které příslušná unijní směrnice říká úroveň „Vysoká“. 

Tímto krokem je završen proces tzv. notifikace, kterým každý členský stát EU může oznámit komisi svoji připravenost na mezistátní uznávání svých národních identifikačních prostředků. Proces byl formálně odstartován na sklonku roku 2018 dopisem ministra vnitra Evropské komisi, který obsahoval kromě formální žádosti i příslušné technické přílohy dle nařízení Evropského parlamentu o elektronické identifikaci, známé pod názvem „eIDAS“. Česká republika tím splnila potřebné podmínky a jednotlivé členské státy EU nyní mají rok na to, aby upravily svoje systémy na připojení k mezinárodní bráně ČR. To prakticky znamená, že nejpozději od září 2020 budou moci čeští občané přistupovat se svým elektronickým občanským průkazem k online službám ostatních členských států EU.
  
„Jsme potěšeni tím, že Evropská komise uznala hodnocení bezpečnosti našeho občanského průkazu na úrovni vysoká. Završilo se tím naše úsilí o vytvoření moderního občanského průkazu, jehož vlastnosti umožní i uznávání ostatními členskými státy“, sdělil náměstek ministra vnitra pro řízení úseku informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal. Zbývá jen dodat, že se nové občanské průkazy s čipem vydávají od července 2018 a to i ve zkrácených termínech do 5 dnů a do 24 hodin.

vytisknout  e-mailem