Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Konec právní nejistoty. Ministerstvo vnitra prosadilo zákon rušící prvních 800 zbytečných zákonů a vyhlášek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes, 16. září 2019, prosadil na vládě zákon, který ruší prvních 800 nefunkčních a zbytečných zákonů, vyhlášek nebo nařízení vlády. Jde o první krok v plánu zpřehlednit celý český právní řád. 

V první fázi ruší zákon právní předpisy především z období první republiky a protektorátu, nicméně jde i o předpisy přijaté po roce 1989. Jde o formálně platné, ale nepoužívané zákony, vyhlášky či nařízení vlády bez právního účinku, které dosud nikdo nezrušil. Zjednodušením právního řádu zvýšíme právní jistotu občanům i podnikatelům a pomůžeme jim se v dosud nepřehledné změti předpisů orientovat.

"Dotahujeme věci do konce. Slíbil jsem zjednodušení právního řádu a slib plním. Schválením zákona rušícím prvních 800 nesmyslných zákonů a vyhlášek ale nekončíme," vysvětlil Jan Hamáček s tím, že není možné mít právní řád, ve kterém se nikdo nedokáže vyznat. "Do roku 2021 proto uděláme analýzu celého právního řádu a postupně zrušíme všechny tzv. vyhaslé předpisy, které od vzniku první republiky v našem právním řádu zůstaly," dodal ministr vnitra. Resort vnitra tak prozkoumá všech 42 000 platných právních přepisů.

Mezi rušenými absurdními předpisy, které ještě dnes z různých důvodů formálně platí, je např. zákon o ustanovení výpomocných sluhů z roku 1919, zákon o důsledcích neoprávněného pobytu pracovníků v cizině z roku 1969 nebo nařízení vlády z roku 1993 o ukončení omezení placení v hotovosti.

Vyhaslé předpisy odhalily mj. práce na zavedení elektronické sbírky zákonů a elektronické legislativy. Protříděním dojde ke snížení administrativní zátěže a bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty, veřejnou správu i občany.

Podrobnosti najdete v původní tiskové zprávě, aktuální podobu rušených předpisů pak v příloze:

  

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem