Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Záchrana České pošty. Senát schválil zvýšení plateb státu pro pošťáky

Jen dva týdny po Poslanecké sněmovně prošla i v Senátu novela poštovního zákona včetně důležitého pozměňovacího návrhu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), podle níž dostane Česká pošta tolik potřebné finanční prostředky na fungování. Takto získané prostředky mají pokrýt služby, jež Česká pošta podle zákona poskytuje, ale nedostává za ně peníze. Bez schválení by hrozilo, že by státní podnik mj. nemohl už letos platit mzdy a příští rok by se dostal do platební neschopnosti. 

Senát dnes, 25. července 2019, schválil vládní novelu zákona o poštovních službách. Česká pošta tak definitivně získá 800 milionů Kč, které jí stát za roky 2013 a 2014 za objednané služby dluží. Díky návrhu Jana Hamáčka vzroste maximální limit, kterým může stát kompenzovat poště čisté náklady za tyto služby, v dalších letech z částky 500 mil. Kč na maximálně 1,5 mld. Kč ročně. „Konečně se nám podařilo zbavit poštu nespravedlivé zátěže. Když si jako stát něco objednáme, nemůžeme zaplatit jen část. Navíc když víme, že náklady jsou mnohem větší. Je dobře, že i senátoři sdílejí můj názor,“ reagoval na prosazení svého návrhu Jan Hamáček s tím, že schválení návrhu je pro poštu životně důležité. „Je nemyslitelné, aby se státní podnik dostal do finančních problémů kvůli liknavosti státu. Díky schválenému návrhu jsme tomu na poslední chvíli zabránili a pošta se může místo řešení existenčních problémů plně soustředit na rozvoj svých služeb pro veřejnost,“ dodal ministr.

Ve schváleném návrhu jde o kompenzaci za služby, které musí pošta provozovat ze zákona každý den po celém Česku ve všech 3200 pobočkách. Zvýšení limitu na 1,5 mld. Kč spravedlivě odpovídá nákladům, které pošta na nekomerční veřejnou službu pro občany ročně vynakládá. Dosud musela tyto služby dotovat ze svého, což nebylo dále udržitelné.

Po podpisu prezidenta tak nic nebrání tomu, aby Česká pošta konečně získala od státu peníze, na které má na základě poskytovaných služeb nezpochybnitelný nárok.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem