Elektronická fakturace  

Přejdi na

Elektronická fakturace  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rok ministra vnitra Jana Hamáčka v úřadu: větší bezpečnost nebo rychlejší elektronizace státní správy

Zvýšení bezpečnosti občanů ČR, zlepšení bezpečnostní situace v regionech s vyšším počtem zaměstnaných cizinců nebo digitalizace státní správy. Nejen tyto úkoly považuje Jan Hamáček (ČSSD) za úspěchy při bilanci prvního roku v pozici ministra vnitra. 

Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě a bezpečnost občanů se stále zvyšuje. V loňském roce policie zaznamenala nejnižší počet trestných činů za posledních 15 let. Celková škoda způsobená trestnou činností klesá, naopak úspěšnost při objasňování trestných činů roste. Podařilo se výrazně zlepšit bezpečnostní situaci v okolí průmyslových zón. Ministerstvo vnitra na posílení bezpečnosti škol a veřejných prostranství také rozdělilo přes 27 mil. Kč z programu na ochranu měkkých cílů.

Bezpečnost občanů je pro Ministerstvo vnitra prioritou, a i proto platy příslušníků bezpečnostních sborů vzrostly v letošním roce o 8 %. „Jsem rád, že se nám podařilo prosadit zvýšení platů, jde o investici, která se nám z hlediska bezpečnosti jednoznačně vyplatí,“ řekl Jan Hamáček. Podařilo se personálně posílit bezpečnostní sbory. Napravujeme podhodnocené početní stavy hasičů, pro rok 2019 bylo vytvořeno 150 nových míst, do roku 2021 jich vznikne 450. U policie vzniklo 1000 nových služebních míst.

Dále Ministerstvo vnitra připravilo novelu zákona o pobytu cizinců, kterou v červnu schválila Poslanecká sněmovna. Pozměňovacím návrhem Jana Hamáčka bude možné zrychlit proces ukončení pobytu cizinců, kteří páchají úmyslnou trestnou činnost, na méně než šest měsíců, zatímco dosud tento proces trval přes dva roky. „Cizinci, kteří u nás opakovaně a úmyslně překračují zákon, představují bezpečnostní riziko. V těchto případech musíme jednat nekompromisně a rychle,“ uvedl Jan Hamáček. Díky tomu dojde k dalšímu zvýšení bezpečnosti občanů, zlepšení podmínek pro zahraniční studenty a vědce a zefektivnění systému ekonomické migrace.

„Mohu říci, že za rok mého působení ve funkci ministra vnitra se nám podařilo mnohé. Zvyšujeme bezpečnost občanů, řešíme problém migrace, ale podnikáme kroky i třeba v oblasti digitalizace státní správy. Postupně plníme programové prohlášení vlády a zlepšujeme životy občanů naší země, proto jsme jako ČSSD do této vlády šli,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Na úrovni EU se podařilo dosáhnout dostatečné politické podpory pro odmítnutí myšlenky uprchlických kvót, proběhla cvičení Policie ČR a dalších složek na případné znovuzavedení ochrany vnitřních hranic ČR se sousedními státy. V červnu zahájilo činnost Národní situační centrum ochrany hranic.

Dále Ministerstvo vnitra pracovalo například na zpřehlednění pravidel voleb zavedením jednostranného hlasovacího lístku. Navýšili jsme odměny členům okrskových volebních komisí a zajistili jsme jejich důslednější proškolení. Navrhli jsme zjednodušení volební legislativy zavedením stálých volebních obvodů pro volby do Senátu a pevného termínu řádných voleb do Senátu a zastupitelstev obcí a krajů.

Dokončila se digitalizace matrik, budujeme elektronickou sbírku zákonů nebo zjednodušujeme právní řád zrušením 800 vyhaslých zákonů. Spustili jsme Portál občana a zrychlili vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů, které lze vydávat ve zkrácené lhůtě až do 24 hodin. Pro případ tvrdého brexitu Jan Hamáček prosadil zákon, který řeší nejen postavení Britů v Česku, ale také chrání cca 40 000 českých občanů žijících v Británii.Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem